Çocuk Gözüyle Kent Projesi Video Kayıtları Gösterimi Yapıldı

23 Ağustos 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 22 Ağustos 2012 Çarşamba günü Çocuk Gözüyle Kent Projesi video kayıtları gösterimi gerçekleştirildi.

Çocuk Gözüyle Kent IV sergisi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda devam ederken Kent Sohbetinde bu hafta Çocuk Gözüyle Kent projesinin 2. senesinin sonuç ürünlerinin kentli ile buluşturulduğu görüntüler paylaşıldı. 2010 senesindeki projede Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası’nın yanı sıra projeye dahil olan Turgut Reis İlköğretim Okulu öğrencilerinin üretimleri görüntüler üzerinden tekrar hatırlandı. Projenin ilk senesinde kentteki 7 mekanı mekanlarda çocukluğu geçmiş erişkinler ile gezen çocukların yaptıkları resimlerin yanı sıra, gezilen mekanların her biri için yazılan şiirler, şiirlere bağlı ritimler ve rontlarda paylaşıldı. Her mekanın çocukların dilinden şarkı sözüne dönüştüğü haliyle Kent Müzesi; “Bir recalim var, masa üstünde bardak, yuvarlak mı yuvarlak, Kent Müzesi hem dondurmam hem kaymak. Kent Müzesi’ne gittik, gezdik, eğlendik, oturduk, not aldık, çay içtik, dinlendik, simidimizi bitirdik. Geziyi de sona erdirdik. Masa üstünde bıçak, abe ağabeyim beni vuracak, vurma ağabeyim vurma Kent Müzesi sana kalacak.” dizeleri ile ifade edildi. Sergiden genel görüntülerinde paylaşılmasının ardından sohbet, Kent Müzesi’nin bir diğer projesi olan Kentimizdeki Müzeleri Geziyoruz projesi ile daha sonraki senelerde de Kent Müzesi’ni gezen Turgut Reis İlköğretim Okulu öğrencilerinin her gelişlerinde söyledikleri dizelerin Kent Müzesi’nin marşı olma yolunda ilerlediğinin ifade edilmesi ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 29 Ağustos 2012 Çarşamba saat 18.00’da konuğu “Çocukluk Anıları” sohbet konusu ile Yüksel Anafarta olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir