ÇOMÜ 16. Geleneksel Bahar Şenlikleri Başladı

09 Mayıs 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından organize edilen “16. Geleneksel Bahar Şenlikleri” Anafartalar Yerleşkesi’nde yapılan açılış töreni ile başladı.

ÇOMÜ 2011 Yılı 16. Bahar Şenlikleri Programı İçin Tıklayın

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Argıç, Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Defterdar Sacide Şakar, üniversite öğretim görevlileri ve öğrencilerin katıldığı şenlik açılışı üniversitede öğrenim gören Türki Cumhuriyetindeki öğrencilerin yiyecek standların gezilmesi ile başladı. Vali Güngör Azim Tuna ve Rektör Sedat Laçiner öğrencilerin yaptıkları yiyeceklerden tadarken, bir süre de kendileri ile sohbet etti. Ardından açılış törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, şenliklerin kent için büyük öneminin olduğunu belirterek, “Bugün gazetelere baktığımızda Çanakkale kentinde yaşanan kültürel ve sanatsal faaliyetlerin, hatta spor faaliyetlerinin yarıdan fazlasının üniversite merkezli olduğunu görüyoruz. Üniversitemiz 30 bine yaklaşan öğrenci sayımız ve 2 binden fazla personeliyle bu ilin en büyük ekonomik ve sosyal kurumu haline de gelmiş durumda. Yaşamın tam ortasında, göbeğinde yer alıyoruz. Bu şenlik bir anlamda sadece bizlerin değil, bütün bir Çanakkale şehrinin rahatlaması anlamına da geliyor. Çünkü bütün faaliyetlerimiz sadece öğrencilerimize ve bilim insanlarına değil, bütün kent sakinlerine açık. Sadece Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerini değil, bütün Çanakkale’mizi bahar şenliklerinden yararlanmaya davet ediyoruz” dedi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da yaptığı konuşmada ÇOMÜ’nün Çanakkale ile özdeşleştiğini belirterek, “Bu ilin maddi manevi kalkınmasında, ekonomik ve sosyal gelişiminde çok büyük katkıları var. Sayın rektörümüzün burası ile ilgili bir öngörüsü var. Ben de onu paylaşıyorum. Üniversiteyi daha da büyüteceğiz ve geliştireceğiz ki, Çanakkale’de bununla birlikte daha iyi noktalara gelecek. Bu hedef doğrultusunda biz kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından uluslararası öğrenciler topluluğunun gösterisi ile pop caz orkestrasının konseri gerçekleştirildi. 7 gün sürecek olan 16. Geleneksel Bahar Şenlikleri”nde film gösterileri, söyleşiler, tiyatro gösterileri, el sanatları, model uçak gösterileri, dans gösterileri, sportif etkinlikler ile Nil Karaibrahimgil, Leman Sam, Yonca Lodi, Kıraç ve Gripin konserleri verilecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir