ÇOMÜ Akademik Heyetinden Bulgaristan Çıkarması

10 Şubat 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir başkanlığındaki akademik heyet, “Agricultural College”inin Rektörü Prof. Dr. Dimitar Dımıtrov’un davetlisi olarak Bulgaristan’ın Filibe kentini ziyaret etti.

Ziyaretin ilk gününde yapılan etkinlikte Apricultural College Rektörü Başkanlığındaki Bulgar heyeti ile Kırcaali yöresinde ağırlıklı olarak zeytin, kiraz, dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliği ile hayvancılık alanlarında incelemelerde bulunan heyet akademik işbirliğinin yapılmasını kararlaştırdı. Bulgar ve Türk işadamlarının bu alanlarda yapabilecekleri yatırımlar, AB Erasmus programları çerçevesinde öğretim üyesi ve öğrenci değişimi, tarım teknolojileri eğitimi ve girişimcilik projeleri konularında görüşmelerde bulunanheyet üyeleri Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından 2010 yılında Çanakkale?de düzenlenecek olan Dünya Üniversiteler Kongresi’ne Rektör Dimitar Dımıtrov başkanlığında bütün Bulgaristan Üniversiteleri davet etti.

Öte yandan Doç. Dr. A. Adem Tekinay da ziyaret sırasında Filibe de bulunan Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Enstitüsü?nü ziyaret ederek, Direktör Liliana Hadjinikolova ile birg öşme de yaptı. Yapılan görüşmede, iki kurum arasında su ürünleri konusunda araştırma ve eğitimde işbirliğini geliştirme mutabakatına varıldı. Tarım Koleji’ndeki görüşmelerin ardından Bulgaristan Parlementosu Eğitim ve Bilim Komisyonu Başkanı Milletvekili Ljutvi Mestan ile Sofya’daki Bulgar Parlementosunda görüşme gerçekleştiren heyet üyeleri bu görüşmede, Agricultural College’inde gerçekleştirilen toplantı hakkında bilgi sundu. Ziyarette Milletvekili Ljutvi Mestan ise ortak çalışmalara yönelik olarak her türlü desteğin verileceği teminatını verdi.

Ziyaretin ikinci gününde Agricultural College’in yöneticileri ile birlikte Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile bir görüşme yapan heyet üyeleri daha sonra Kırcaali Koleji öğrencilerine yönelik bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir, öğrencilere yönelik girişimcilik konusunda ders niteliğinde bir konuşma yaptı.

Programın 3. gününde Harmanlı Yöresinde bulunan Terra Tangra Şarap Üretim Tesisi ve üzüm bağlarında incelemelerde bulunan heyet ilgililerden üretimde uygulanan teknikler konusunda bilgi aldı. Ziyarette Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir, Bayramiç MYO Müdürü Prof. Dr. Hamit Altay, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Yar. Doç. Dr. İsmet Yıldırım, Yrd. Doç. Dr. Alper Dardeniz ile Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. A. Adem Tekinay katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir