ÇOMÜ Biyoloji Bölümü Kuşları Ev Sahibi Yapıyor

07 Kasım 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çanakkale III. Bölge Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü “Çanakkale İli Karasal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” kapsamında “Biyoloji Bölümü Kuşları Ev Sahibi Yapıyor” adlı etkinlik düzenlendi.

Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Uysal, “Çanakkale İli Karasal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” kapsamında yaptıkları katkılardan dolayı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çanakkale III. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan ve Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Ünsal Önder’e ve bu projede görev alan akademisyenlere teşekkürlerini sundu. Bu proje kapsamında Çanakkale’nin bitki florasının 989’dan 1600’e çıktığını ve bunların 110 tanesinin endemik olduğunu, kurbağa ve sürüngen faunasının yayılışının genişletildiğini ve Çanakkale’deki kuş faunasının 18 yeni kayıtla birlikte 231 türe çıktığını, kampüsün ise 61 kuş türüne ev sahipliği yaptığını belirtti.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem, ‘Çanakkale İli Karasal Biyolojik Çeşitlilik projesi’ne destek veren Biyoloji Bölümü Akademisyenlerine teşekkür etti.

Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Ünsal Önder, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 3.Bölge Müdürlüğünün Doğa Koruma çalışmalarında son 3 yıldır Biyoloji Bölümü ile başarılı çalışmalar yürüttüğünü, 2012 yılında Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu ve 2013 yılının sonunda imzalanan protokol ile yürürlüğe giren Çanakkale İli Karasal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesinin bu çalışmaların en önemlileri arasında yer almakta olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Murat Tosunoğlu ise bu proje kapsamında Yusuf Kurt adlı yüksek lisans öğrencisinin tez çalışmasında kullanılmak üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çanakkale III. Bölge Müdürlüğü tarafından 100 adet kutu yuvanın hazırlandığını söyleyerek teşekkürlerini sundu.

Bu etkinlik ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Terzioğlu Kampüsündeki ötücü kuşların üreme potansiyellerinin ve kampüsün kuş zenginliğinin artırılması amaçlanıyor.

Etkinliğe katılan konuklar her bir yuvaya isimlerini yazarak kampüsteki ağaçlara astılar.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir