ÇOMÜ Bütçesi Belli Oldu: 2013’te Harcamalar 200 Milyon Liraya Yaklaşacak

16 Ocak 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) 2013 yılı bütçesi onaylandı. Buna göre 2013 yılında ÇOMÜ için bütçe ödeneği 157 milyon 906 bin lira oldu. Bütçe ödeneğinin yıl sonunda 175 milyon liraya kadar çıkması bekleniyor. Diğer kaynaklar da eklendiğinde ÇOMÜ’nün harcamalarının 200 milyon lirayı bulabileceği belirtiliyor.

2013 bütçe ödeneği 2010 yılına göre yaklaşık %60 oranında bir artışa karşılık gelirken artışın yıl sonunda gerçekleşen harcamaya göre %70’i aşabileceği ifade ediliyor.

Onaylanan verilere göre ÇOMÜ bütçesinde en büyük yeri 83 milyon 101 bin lira ile personel giderleri oluşturuyor. ÇOMÜ 2013 yılında en az 14 milyon lira da SGK primi yatıracak. Ayrıca personele dayalı hizmet alımları da eklendiğinde personele dayalı ödemelerin 100 milyon lirayı aşması bekleniyor. ÇOMÜ’nün personel giderleri 2010 yılında sadece 45 milyon 792 bin lira idi.

ÇOMÜ bütçesinde bir diğer önemli kalemi ise 23 milyon 882 bin lira ile mal ve hizmet alımları oluşturacak. Bu rakamın yıl sonunda 30 milyon liraya yaklaşması da mümkün. Aynı kalem 2010 yılında sadece 14 milyon 233 bin lira idi. 2011’de ise bu kalemin 17 bin 244 bin lira olduğu görülüyor.

ÇOMÜ Bütçesi’nde inşaat yatırımlarını da içeren Sermaye Giderleri başlığı altında ise 34 milyon 600 bin lira yer alıyor. Burada 29 milyon 350 bin liranın inşaat yatırımlarına ayrılacağı ifade ediliyor. Söz konusu kalem geçen yıl sadece 14 milyon 070 lira civarındaydı.

YENİ HASTANE İÇİN 86 MİLYON LİRA
2013-2016 bütçe tahminleri açısından bakıldığında ise bütçede sadece sağlık kaleminde 86 milyon liralık yatırım parası ayrıldığı görülüyor. Bu kalemin 56 milyon lirası ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yeni binası için, 30 milyon lirası ise yeni hastanenin donatısı için makine-teçhizat adı altında verilecek. Böylece ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yeni binası için 2013-2016 döneminde en az 86 milyon lira harcanmış olacak.

Yeni Hastane dışında eğitim sektöründe ÇOMÜ’ye yatırım izni verilen kalemler ise 6.000 metrekarelik Hazırlık Okulları, 12.500 metrekarelik Tıp Fakültesi Dekanlık & Derslik & Uygulama Binası ve 2.500 metrekarelik Kütüphane Ek Binası bulunuyor. Bu 3 kalem için 14 milyon 500 bin lira ayrılmış durumda. Ancak Eğitim Fakültesi için yaklaşık 4.000 metrekarelik ek bina, Mühendislik Fakültesi için yaklaşık 4.200 metrekarelik bir ek bina ve 600 metrekarelik İletişim Fakültesi Uygulama Binası’nın da bu listeye ekleneceği belirtiliyor.

PROF. DR. LAÇİNER: “RAKAMLAR YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRÜYOR”
Bütçe ödeneğini değerlendiren ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise şunları söyledi:
“Elbette devletimizin imkanları ÇOMÜ’nün tüm ihtiyaçlarını birkaç yılda hemen karşılayamaz. Ancak rakamlara bakıldığında olağanüstü bir katkı ile karşı karşıyayız. Devletin bütçesinden ÇOMÜ’nün 2013 yılında 170 milyonu bulacak bir harcamasının gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. 2015 yılında bu rakamın 200 milyonu aşması, hatta 250 milyona, yani çeyrek milyar liraya ulaşması işten bile değil. Bu rakamlar ÇOMÜ bütçesinde geometrik artışları bizlere kanıtlıyor. Devletin bütçe konusunda gösterdiği cömertliği takdirle karşılıyoruz. Bu Çanakkale’ye ve yüksek öğrenime verilen önemin açık göstergesi.

Ayrıca devlet katkılarının dışında öz gelirlerimizde ve diğer alternatif katkılarda da ciddi bir artış var. Örneğin 2012 yılında yaklaşık 1 milyon liralık gayrimenkul yatırımını bağış olarak gerçekleştirdik. Ayni ve nakdi diğer bağışların ise tam olarak değerini tespit etmek zor olmakla birlikte yine 1 milyon liradan fazla olduğu anlaşılıyor. 2013 yılı içerisinde ise bağışlarla gerçekleşecek gayrimenkul yatırımlarının 30 milyon liraya yaklaşması bekleniyor. Başka bir deyişle devlet bütçesi ve diğer gelirlerle birlikte 2013 yılında harcanacak miktarın 200 milyon lirayı bulmasını bekliyoruz.

Bütçede bizleri en çok memnun eden ise ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi yeni binası inşaatına izin verilmesi olmuştur. Bu hususta bizlerden yardımlarını esirgemeyen Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ ile Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a şükranlarımızı sunarız. Çanakkale’nin geleceği için hayati değerde bir yardımı esirgememiş oldular. Yeni Hastane için 2013-2016 döneminde en az 86 milyon liranın harcanması bekleniyor. Bu yıl 10 milyon lira, 2014 ve 2015’de 30’ar milyon lira inşaat yatırımı, 2015 ve 2016’da ise 30 milyon liralık makine ve teçhizat yatırımı bekleniyor. Bu rakamlar gerçekleşmeye göre artabilir.

Bu rakamlar bizleri sevindirmekle birlikte tüm ihtiyaçlarımızı karşılayamayacağı açıktır. ÇOMÜ’nün geçmiş yıllarda oluşmuş eksiklerini hızla gidermeye gayret ediyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde aynı hızda yatırımları sürdürebilirsek eğitim ve araştırma alanlarında ÇOMÜ’nün hızla çevre il üniversitesi hüviyetinden çıkarak, Türkiye’nin birinci lig üniversiteleri arasında hak ettiği yere ulaşacağı görülmektedir. ÇOMÜ bazı alanlarda hem Türkiye’de, hem de dünyada en saygın üniversiteler arasındadır. Bu oranı tüm bölümlerimize yaymaya gayret ediyoruz. Yeni ödeneklerimiz bunu teminde işimizi kolaylaştıracak.

Söz konusu bütçenin yüzümüzü güldürür şekilde çıkmasında emeği geçen tüm personelimizi, başta Genel Sekreterliğimizi, Strateji Dairemizi, Yapı İşleri Dairemizi, İdari ve Mali İşler Dairemizi, Personel İşleri Dairemizi, Kütüphane ve Dokümantasyon Dairemizi, SKS Dairemizi ve Rektör Yardımcılıklarımızı tebrik ediyorum. Onların Çanakkale’de ve Ankara’da gösterdikleri yoğun gayretler olmasa idi ÇOMÜ’nün büyümesi bu kadar hızlı olamayabilirdi.

ÇOMÜ’nün büyümesinin aynı zamanda Çanakkale’ye katkı olduğunu ise söylemeye bile gerek yok. ÇOMÜ geliştikçe Çanakkale de iktisadi, sosyal, kültürel, sprotif ve diğer tüm alanlarda kazanmaktadır.”

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir