ÇOMÜ ‘Cepheden Haber Var’ İsimli Oyunlarıyla Dicle Üniversitesi Tiyatro Ekibini Ağırladı

12 Mayıs 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Doğu Batı Topluluğu, Dicle Üniversitesi tiyatro ekibini Çanakkale’de ağırladı.

Diyarbakır’dan gelen tiyatro ekibi, ‘Cepheden Haber Var’ isimli oyunu Süleyman Demirel Konferans Salonunda sergiledi. Oyunu Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, İl Kültür Müdürü Şinasi Haznedar, Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, çok sayıda ÇOMÜ’lü akademik ve idari personel ile çok sayıda ÇOMÜ’lü öğrenci izledi.

Çanakkale Savaşları döneminde yakınları cephede olan insanların hikayelerinden kesitler sunan ‘Cepheden Haber Var’ isimli oyunun yazarı ve yönetmeni de olan Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Orhan Ateş; açılış konuşmasında “Çanakkale’nin biri mekansal diğeri ruhsal iki çehresi vardır. Mekansal çehresi burasıdır fakat ruhani çehresi tüm Anadolu’dur. Biz bu ruhani çehreyi ayakta tutmalıyız” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner de; “Dice Üniversitesi bizim stratejik işbirliği kuracağımız bir üniversite. Bunun projeleri üzerine çalışıyoruz. O zaman bu gibi ortak etkinliklerimiz çok daha artacak” diyerek; Diyarbakır’da Çanakkale ruhunu hisseden ve bu oyuna emek veren herkese teşekkür etti.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da yaptığı açılış konuşmasında “Diyarbakır’dan gelen misafirlerimize ?Hoşgeldiniz’ diyorum. Diyarbakır’dan öğrencilerin Çanakkale ruhunu yansıtması çok anlamlı. Bunun geliştirilmesi lazım. Çanakkale bu ülkenin çimentosudur; bu tiyatro oyununda da emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından izlenen tiyatro oyunu, izleyicilere duygusal anlar da yaşatırken; ÇOMÜ’lülerin büyük beğenisini topladı.

Oyunun ardından oyunun yazarı ve yönetmeni olan Yrd. Doç. Dr. Orhan Ateş’e Rektör Laçiner ve Vali Güngör Azim Tuna tarafından çiçek ve günün anısına hediye takdim etti.

[Kaynak: comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir