ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi’ne Tartan Pist Yapılacak

30 Ekim 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)’nden yapılan bilgilendirmede Dardanos Yerleşkesi’nde bulunan Futbol Sahası’na tribün ve etrafına atletizm faaliyetleri için tartan pist yapılacağı, 600 bin lirayı aşan bir maliyet ile gerçekleştirilen yatırımın en geç 1 ay içinde tamamlanarak hizmete girmesinin beklendiği belirtildi.

ÇOMÜ’den konuyla ilgili yapılan açıklamada Futbol Sahası’na yapılacak olan 200 kişilik tribün sayesinde spor aktivitelerinde seyircilerin daha iyi hizmet alması sağlanacağı, Tartan pist yatırımının ise koşu sporlarında sporcu güvenliğini arttırdığı ve en iyi sonuçların alınmasını sağladığı belirtildi.

ÇOMÜ’den yapılan açıklamada Tartan pist ile ilgili şu bilgilere yer verildi;

TARTAN PİST NEDİR?
Kauçuk esaslı zemin sistemlerinden bir tanesi olan tartan pist kolay uygulanma özelliği, uzun ömrü ve dayanıklı duruşu ile kendisine oldukça fazla alanda yer bulan tartan zemin çözümleri; elastik ve yumuşak dokusu ile en çok spor sahalarında tercih ediliyor.
Dokusu nedeni ile düşme, zıplama gibi durumlarda kas ve iskelet sistemlerine verilebilecek zararı en aza indiren, eklem ve yan bağ sakatlıklarının büyük ölçüde önüne geçmesi nedeni ile spor salonlarının vazgeçilmez taban uygulamalarından olan kauçuk zemin sistemleri, içeriğinde bulunan etkenlerin hiç birisinde kanserojen barındırmaması nedeniyle insanların hatta hayvanların sağlığına hiç bir olumsuz etki oluşturmamaktadır. Toprak ve asfalt zeminlere göre spora büyük katkıları olan ve sakatlanmalardan koruyan tartan pist sayesinde ÇOMÜ’de ve Çanakkale’de spor yapmak daha kolay ve güvenli hale gelmiş olacak.
Yetkililer tartan pist ve tribün yatırımları sayesinde Dardanos Yerleşkesi’nin tam anlamıyla spor kompleksine döneceğini, bu yıl başlayacak olan spor salonu ve yeni BESYO binası, yeni yapılacak olan 3 adet tenis kortu, 2 adet yeni açık basketbol sahası ile spor altyapısı güçlendirilmiş olacak. Yerleşkede halihazırda 1 adet tenis kortu, 1 adet açık basketbol sahası, 1 adet spor salonu, 1 adet yarı-olimpik kapalı yüzme havuzu, 1 adet plaj, jimnastik-egzersiz salonları ve diğer imkanlar bulunmaktadır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir