ÇOMÜ GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Perdesini “Kel Şarkıcı” ile Açtı

06 Ekim 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü IV. yıl öğrencilerinin rol aldığı “Kel Şarkıcı” isimli oyun, 04 Ekim Cuma akşamı ÇOMÜ Anafartalar Yerleşkesi Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda sahnelendi.

Romen asıllı ünlü Fransız tiyatro yazarı Eugene Ionesco’nun kaleme alıp, Hasan Anamur’un Türkçe’ye çevirdiği ve uyumsuz tiyatronun en önemli eserlerinden sayılan ‘Kel Şarkıcı’ (La Cantatrice Chauve) adlı oyun 04 Ekim Cuma akşamı Süleyman Demirel Konferans Salonunda sahnelendi. Doç. Dr. Adnan Çevik’in yönetmenliğinde ÇOMÜ GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü IV. yıl öğrencileri Öykü Candanadam, Betül Çevgen, Murat Demirtop, Melik Kocaoğlu, Pınar Soğan ve Arş. Gör. Zafer Öncül’ün rol aldığı oyun, gündelik kalıplaşmış dili eleştirerek, dilin iletişim kurmadaki yetersizliğini, anlam üretmekte çaresiz kalabildiğini, gerçekliğin kavranmasında insana ait ölçüm ve algılamaların yetersizliğiyle iletişimin neredeyse imkansız denebilecek hale gelişini konu ediyor.

ÇOMÜ GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nün 2013-2014 eğitim öğretim yılında ilk defa Çanakkale izleyicisiyle buluştuğu oyunun sonunda geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Tuncel Kurtiz ile Turgut Özakman’ın isimleri alkışlar arasında anıldı. Bu yıl ilk defa Çanakkale seyircisine düzenli temsille ulaşacak olan bölümün başkanı Doç. Dr. Adnan Çevik, oyunculuk eğitiminde, özellikle mezuniyet aşamasındaki öğrencilerin uygulama ve seyirci karşısına çıkma deneyiminin arttırılmasına yönelik olarak yapılan bu uygulamanın kurban bayramı sonrası 15 günde bir sahnelenecek oyunlarla gerçekleşeceğini belirtti.

‘Kel Şarkıcı’ isimli oyunun daha önceki bir temsilinden kısa bir video:

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir