Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ÇOMÜ Hastanesi’nde Laparoskopik Dış Gebelik Ameliyatı Yapıldı

ÇOMÜ Hastanesi’nde Laparoskopik Dış Gebelik Ameliyatı Yapıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından ?Laparoskopik Dış Gebelik Ameliyatı? yapıldı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Doç. Dr. Mert Göl, yapılan ameliyatın önemine değinerek, ?Hastamız 24 yaşında, evli ve çocuğu yok. Çanakkale Devlet Hastanesi’nden sol tüpte dış gebelik ön tanısıyla hastanemize sevk edildi. Hastanın yapılan ultrason incelemesinde, gebeliğin rahim içinde olmadığı ve sol tüpte yaklaşık 6 hafta ile uyumlu gebelik kesesinin içinde canlı bebek olduğu saptandı. Bu bulgularla ?Tubal Dış Gebelik? tanısı konulup hastaya ?Laparoskopik Salpingostomi? ameliyatı yapıldı. Operasyon yarım saat sürdü ve sonrasında hasta sağlıklı şekilde, ertesi gün hastanemizden taburcu edildi? dedi.

Hastanın karnında bir kesi yapılmamasından dolayı da bunun kozmetik bir ameliyat olduğunu belirten Doç. Dr. Mert Göl, ?Üniversite hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından, dış gebelik ve yumurtalık kisti gibi acil ameliyatlar laparoskopik (hastanın karnı kesilmeden) yöntemle yapılabiliyor. Bu yöntemle, hastalar ertesi gün taburcu olurken, ameliyat sonrası hemen hemen hiç ağrı hissetmeyen hastamız normal hayatına 1 hafta ile 10 gün içerisinde geri dönebiliyor? dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir