ÇOMÜ ile İtalya Üniversiteleri Arasında 26 Programda Erasmus Anlaşması

30 Ocak 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile İtalya’nın Laqila ve G.d’Annunzio Üniversiteleri arasında Eğitim, Sanat ve Sosyal Bilimler Programlarının yer aldığı 26 programı kapsayan Erasmus anlaşması imzalandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mustafa Yunus Eryaman, İtalya’nın Laqila Üniversitesi’nden Prof. Dr. Francesco Sidoti ve G.d’Annunzio Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gianmarco Cifaldi koordinasyonunda gerçekleştirilen çoklu işbirliği görüşmeleri çerçevesinde üç üniversite arasında Eğitim, Sanat ve Sosyal Bilimler Programlarının yer aldığı 26 programı kapsayan Erasmus anlaşması imzalandı.

Proje yürütücülüğünü Prof. Dr. Remzi Kıncal’ın yapmış olduğu “EU and Turkey: Connecting Identities & Bridging Cultures” adlı proje çerçevesinde başlayan ikili ilişkilerin gelişmesi sonucu, üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi anlaşmaları imzalandığı belirtilirken; üç kurum arasında ortak diploma programları anlaşma çalışmalarının devam etmekte olduğu, oluşturulacak olan uluslararası konsorsiyum çerçevesinde öğrencilerin üniversite eğitimlerinin bir bölümünü İtalya’da gerçekleştirmeleri ve böylece 2’li ya da 3’lü diploma alma olanağına sahip olmalarının amaçlandığı açıklandı.

ÇOMÜ adına Sanat ve Sanat Eğitimi programları üzerine yürütülen görüşmelerin Yrd. Doç. Dr. Martina Riedler tarafından koordine edilmekte olduğu belirtilirken ÇOMÜ tarafından 6-9 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “The Fifth International Congress of Educational Research” adlı kongre bu üç üniversitenin işbirliğinde düzenleneceği bildirildi.

Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi internet sitesinden edinilebilir: congress.eab.org.tr

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir