ÇOMÜ Kütüphanesi Haftanın 7 Günü 24 Saat Hizmet Vermeye Başladı

19 Mart 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Yerleşkesi’nde bulunan ÇOMÜ Merkez Kütüphanesi haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermeye başladı.

Kütüphanenin 7/24 hizmet vermesiyle ilgili olarak yapılan basın toplantısında Elektronik Yayınlar Uzmanı İsmail İşleyen gerçekleştirdiği sunumla kütüphane hakkında bilgiler aktarırken Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner de konu hakkında açıklamalarda bulundu. Sunumunda kütüphanenin genel amaçlarının eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, üniversite mensuplarının bilgi ve belge ihtiyaçlarını karşılamak, rahat ve huzurlu bir çalışma ortamı sunmak, bilgi birikimine ve üretimine katkı sağlamak
olduğunu dile getiren Uzman İsmail İşleyen, kütüphanede verilen hizmetlerden bahsederek kütüphanenin donanımının her geçen gün arttığını ifade etti. İşleyen 5 bin metrekare okuma alanına sahip ÇOMÜ Kütüphanesi’nin Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 7/24 hizmet veren 3. kütüphanesi olduğunu belirterek, “Yayın sayısında son yılda yüzde yüzlük bir artış yakaladık. Şu an itibariyle otomasyon sistemimizde kayıtlı bulunan 117 bin basılı kitabımız, 3 bin 500 multi medya kaynağımız ve 1200 tezimiz var. Bununla birlikte kayda alınmamış 80 bin kitabımız var. Toplam kitap sayısında 225 bine ulaştık. Elektronik yayın sayısında da gözle görülür bir artış sağladık. Şu an için 85 bin elektronik yayına ve 58 elektronik veri tabanına erişim mümkün. Bu yayınlar sayesinde ABD’de ve Avrupa’da yayınlanmış 1 milyonun üzerinde elektronik teze, günlük orijinal baskısıyla 1800 gazeteye ulaşmak mümkün hale geldi. Kütüphanemizde yıl içerisinde 100 bin yayın ödünç verilip iade alınıyor. Günlük ortalama ziyaretçi sayısı 1800 kişi” dedi.

“KÜTÜPHANE 24 SAAT AÇIK OLACAK”
Daha önce gece 00.00’e kadar hizmet veren ÇOMÜ Kütüphanesi’nin, haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet vermeye başlamasıyla ilgili açıklama yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise üniversitelerin görevinin yeni bilgiyi ortaya çıkarmak olduğunu, bunun için de eski bilgiden haberdar olmak gerektiğini vurguladı. Bunun çok da kolay gerçekleşmediğini belirten Rektör Laçiner, “Fikrin ne zaman aklınıza geleceği belli değil. Gecenin yarısı da gelebilir, öğleyin yemeğin ortasında da gelebilir. Hemen bilgisayara ulaşmak ve not almak lazım. Aradığınız kitabı en kısa zamanda bulmanız lazım. Bu bağlamda yeni bir hizmete daha başladık. Daha önce saat 24.00’e kadar açık olan kütüphanemiz bundan böyle hiç kapanmayacak. Haftanın 7 günü, 24 saat hizmet verecek. Öğrencilerimiz sabaha kadar bu kütüphanemizde çalışabilecek. İsteyen uyuyabilir, isteyen kitap okuyabilir, isteyen kitap yazabilir” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, sabaha kadar açık olacak kütüphanede çalışacak öğrenciler için servis hizmeti de verileceğini söyledi. Rektör Laçiner, Gecenin bir yarısında evine gitmek isteyen öğrenciler ve kütüphaneyi kullanan kişiler için 00.30’da, 03.00 ve 05.30’da olmak üzere üç servis hizmet verecek ve şehir merkezindeki Anafartalar Kampüsü önüne kadar götürecek. Eğer gece bir hocamız kütüphanede kaldıysa bu servisimiz onu evine kadar bırakacak. İş ki gece de kütüphane kullanılmış olsun. Bildiğim
kadarıyla gece servisi Türkiye üniversitelerinde bir ilk olacak. “Yeter ki kitap okuyun eve de biz bırakalım” diye özetlenebilecek bir hizmet bu. Talep fazla olursa servis sayısı da artabilir diye konuştu.

Normalde iyi bir üniversitenin kütüphanesinde olması gereken kitap sayısının milyonlarla ölçüldüğünü belirten Prof. Dr. Laçiner, “Geçen yıl görevi devraldığımızda kütüphanede 88 bin kitap vardı. Kitap sayısını 110 bin olarak hedefledik. Şu an 225 bin basılı kitaba ve 84 bin 300 e-kitaba ve 17 bin 300 e-dergiye ve 58 veri tabanına ulaştık. Kütüphanemiz İstanbul dışında Marmara Bölgesi’ndeki en büyük kütüphane konumunda. Türkiye’nin en iyi kütüphanelerinden birini burada inşa ediyoruz. Bizim gönlümüzden geçen minimum 1 milyon kitap ve elektronik kaynaklarda da hiçbir sorun yaşamayan bir kütüphane” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir