ÇOMÜ ÖSEM’de Troia Sergisi Açıldı

15 Ekim 2012

Çanakkale Belediyesi ile Çanakkale Tübingen Troia Vakfı işbirliğinde hazırlanan “Troia’ya Zenginliği Rüzgar Getirdi”, “Troia ve Troas Sergisi” Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (ÖSEM) önünde açıldı. Koordinatörlüğünü Serbest Mimar İsmail Erten, içerik danışmanlığını ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rüstem Aslan ve tasarımını Serdar Negir’in yaptığı sergi 31 Ekim 2012 tarihine kadar ÖSEM önünde gezilebilir.

Mimar İsmail Erten, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Çanakkale Belediyesi’ne, Troia ve Troias Sergisinin çeşitli yerlerde sergilenmesi için bir proje önerisinde bulunduk. Çanakkale Belediyesi de bu önerimize sıcak baktı ve biz de bu sergiyi oluşturmak üzere bir ekip oluşturduk. İlk olarak Troia Festivali kapsamında Çanakkale Kordonunda açıldı. Oldukça yoğun bir ilgi gördü. Daha sonra üniversitemizin yetkili kişilerince üniversitede açılması yönünde talep geldi ve bugün bu sergiyi burada kurmuş olduk”.

Doç. Dr. Rüstem Aslan da serginin içeriği hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

“Sergi aslında iki bölümden oluşuyor. İlki Troia, ikincisi de Troia Tarihi Milli Parkı. Bunu ikiye ayırmamızın nedeni şu, Troia sadece bir ören yeri olarak algılanmamalı, bunun etrafında bir kültürel coğrafya, doğal coğrafya var. Bu doğal coğrafya 1996 yılında Troia Tarihi Milli Parkı olarak onaylandı. Yani Troia ve etrafı kültürel açıdan önemli ve biz bu önemi iki ayrı sergi konseptiyle anlatmak istedik”.

Serginin herkese hitap ettiğini belirten yetkililer, Troia’nın tanınırlık açısından dünyada ikinci büyük ören yeri olduğunu belirterek, “Tüm öğrencilere bu sergiyi gezmelerini öneriyoruz” dediler.

[Kaynak: comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir