ÇOMÜ Piri Reis Deniz Müzesi Ziyarete Açıldı

ÇOMÜ Piri Reis Deniz Müzesi Ziyarete Açıldı
26 Aralık 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Piri Reis Deniz Müzesi kısa bir aradan sonra yeniden hizmete açıldı. 2004 yılında açılan müze 10 yılda binlerce kişiye kapılarını açtı. Onlarca farklı yapıda deniz ürününün dünyadan örneklerle sergilendiği müzenin açılışında fakültenin eski dekanı Prof. Dr. Şükran Cirik de hazır bulundu.

Müze açılışına Rektör Prof. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Prof. Dr. Mustafa Saçar, Dekan Prof. Dr. Olcay Hisar dışında çok sayıda akademisyen ve ziyaretçi katıldı.

Müzenin yeniden düzenlenmesinde yoğun olarak çalışan Müze Koordinatörü Öğretim Görevlisi Pınar İşmen açılışta yaptığı konuşmada emeği geçenlere teşekkürlerini sundu. Ardından söz alan Prof. Dr. Olcay Hisar ise “müze ve zaman” konusunda bir konuşma yaparak müzeciliğin önemine değindi ve Piri Reis Deniz Müzesi hakkında bilgiler verdi.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner müzelerin hafıza oluşturmak adına çok önemli değerler olduğunu söyledi ve “ÇOMÜ müzecilik konusunda da ciddi adımlar attı. Çanakkale’ye gelen hemen her ziyaretçi mutlaka üniversiteye geliyor ve deniz müzemizi, yer bilimleri müzemizi geziyor. ki yerde de etkilenmeyen ziyaretçimiz yok gibi. Yurt dışı ve yurt içinden binlerce örnekle gidemediğimiz yerlere gidiyor, hiç bilmediğimi türleri ve bilgileri öğreniyoruz. Bu muazzam bir şey. Bu bağlamda bu değerlerin oluşması ve korunmasında emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından müzenin kurucu müdürü Prof. Dr. Şükran Cirik, kendi koleksyonunu müzede sergileyen ve yeniden yapılandırma aşamasında büyük katkılar sunan Doç. Dr. Mur Önal, müzeyi yenilenen tasarımıyla buluşturan Şenay Uğur ve Pınar İşmen’e teşekkür plaketi verildi.

Ardından müzeyi gezen heyet oldukça etkilendiklerini belirttiler.

Piri Reis Deniz Müzesi hafta içi her gün mesai saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir