ÇOMÜ Senatosu Ezine’de Toplandı

11 Şubat 2015

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Senato ve Yönetim Kurulu Toplantılarını Ezine Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirdi. Toplantılara ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Prof. Dr. Feyzi Uğur, Prof. Dr. Mustafa Saçar ile senato ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantı sonrası ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Ezine Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Halil Çetin’i makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz’ın da yer aldığı konuklara Ezine MYO tarafından bir öğlen yemeği düzenlendi. Yemek sonrası ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz’a bir hediye takdim etti.

Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz yaptığı konuşmada, üniversitenin Ezine’ye olumlu yönde katkı sağladığını ifade ederek “Üniversitenin Bozcaada’ya da olumlu katkılar sunacağından eminim” dedi. Yılmaz, üniversiteye her türlü desteği vereceklerini de kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin 2015 yılının ikinci Senato Toplantısını Ezine’de yaptık. Senato toplantımızı, yönetim kurulu toplantımızı son 1-2 aydır ilçelerde yapmaya gayret ediyoruz. Yenice’de başladık. Çan, Biga ve şimdi de Ezine’de bu toplantıyı gerçekleştirdik ve Ezine Senato toplantısında çeşitli kararlar alındı. Bu kararlardan bir tanesini özellikle ben kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Bozcaada’da bilindiği üzere bizim bir meslek yüksekokulumuz bulunmuyor idi. Bu senato toplantımızda Bozcaada Meslek Yüksekokulu’nun, müstakil ayrı bir meslek yüksekokulunun kurulması kararlaştırıldı. Adalet Bakanlığı’ndan üniversitemize tahsis edilen ve üniversitemize geçen Bozcaada’daki tarihi hapishanenin restore edilmesi ile bu meslek yüksekokulumuz faaliyete geçmiş olacak. Senato kararımız YÖK tarafından onaylanınca meslek yüksekokulumuz da kurulmuş olacak. Meslek yüksekokulunun bünyesinde iki tane bölüm açılması düşünüldü. Bunlardan bir tanesi otel, lokanta, ikram hizmetleri bölümü diğeri ise seyahat-turizm eğlence hizmetleri bölümü. Dikkat edilirse bunlar hep Bozcaada’nın canlı sektörü olan turizme dönük bölümler. Bu bölümlerin altında da Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı, İkram Hizmetleri Programı, Aşçılık Programı, Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Programı ve Turist Rehberliği Programı yani beş tane programın açılması tasarlanıyor. Bu kararda gönderildi. Eğer YÖK tarafından onaylanırsa 2 bölüm ve 5 program olmak üzere ve tamamı turizme dönük olmak üzere Bozcaada Meslek Yüksekokulumuz ile bir okulumuz daha açılmış olacak. Böylece hem Gökçeada’da hem Bozcaada’da üniversitemiz var olmuş olacak ve bu iki adamıza da elimizden geldiği kadar katkı vermeye devam edeceğiz. Bozcaada Belediyesi’nin ve Bozcaada Kaymakamlığı’nın da bu konuda çok ciddi katkıları oldu. Onlara da senatomuz namına bu vesileyle teşekkür ediyorum. Ayrıca en son kaymakamlık ve belediyenin ön ayak olması ile bir karar aldılar. Bozcaada’daki tüm derneklerde, kuruluşlarda üniversitenin orada yeniden kurulması ve güçlenmesi konusunda çok büyük destek veriyorlar. Bu anlamda da Bozcaada halkına ve yetkililere de teşekkür etmek istiyorum. Ümit ediyorum YÖK’ten en kısa zamanda bu konu ile karar çıkar ve bizde Bozcaada’da meslek yüksekokulumuzu açmış oluruz.”

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir