ÇOMÜ Tanıtım Ekibi Amerika’da Göz Kamaştırdı

08 Haziran 2009

Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois Eyaletine bağlı “University of Illinois, Urbana-Champaign” şehrinde düzenlenen ?5. Uluslararası Nitel Araştırmalar Kongresi?ne katılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tanıtım ekibi büyük ilgi gördü.

Dünya genelinde çeşitli ülkelerden gelen 2000 akademisyenin katıldığı seçkin organizasyona Çanakkale’den ÇOMÜ Rektörü başkanlığında 12 kişiden oluşan güçlü bir heyetle katılım gerçekleştirildi. Bildirilerin sunulması yanı sıra Türkiye’nin ve Çanakkale’nin tanıtımının da hedeflendiği organizasyonda, Türkiye özel günü münasebetiyle ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir üniversitenin tanıtımını bugüne özel hazırlanmış seçkin görüntülü sunumlar ile yaptı. 2010 yılında düzenleyecek “2010 Dünya Üniversiteler Kongresi” hakkında bilgilerin de sunulduğu kongrede Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da Çanakkale kentinin “Barış” sloganı ile etkinliklerinden ve üniversite ile olan yakın işbirliklerinden somut örnekler sundu. AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş ise Hükümetin eğitimde yaptığı atılımları görünür rakamlarla belirtti ve farklı siyasi parti mensuplarının kente ve üniversiteye katkı anlamında bir arada çalışabildiklerinin somut örneğinin burada görüldüğünü belirtti. Milletvekili Daniş konuşmasında ayrıca Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir’in önderliğinde kentin ve üniversitenin daha da geliştirilmesinde taraflar olarak elbirliği ile çalıştıklarını ve bu modelin bir başka örneğine Türkiye’de rastlanılmasının çok olanaklı olmadığından bahsetti.

ÇOMÜ Rektörünün böyle bir birlikteliği sağlama gayreti ve vizyonu yanında, heyeti ABD’ye davet ettiği için teşekkürlerin edildiği konuşmalar, yabancı katılımcılar ve ABD’de eğitim gören Türk Gençleri tarafından da büyük takdir gördü. Eğitim Araştırmaları Birliği Derneğinin (EAB) bir stant açtığı kongrede katılımcılara Türkiye ve Çanakkale ile ilgili çeşitli broşürler ve tanıtım kitapları yanında 2010 Dünya Üniversiteler Kongresi afişleri ve ÇOMÜ tanıtım kitapları takdim edildi, kahvaltı olanağı sunuldu.

Kongrenin son günü dönüş için Chicago’ya geçen Çanakkale Ekibi Başkonsolos Kenan İpek tarafından büyük bir konukseverlikle karşılandı. Tüm ekibe özel bir bilgilendirmede bulunan Başkonsolos İpek, Türkiye adına 12 eyaletin kendisine bağlı olduğunu ve sık sık bu eyaletlerdeki üniversitelere ziyaretlerde bulunduğunu, ilk defa bir kentin bu düzeyde farklı önderleri ile karşılaştığını ve bundan çok mutlu olduğunu aktardı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir