ÇOMÜ Tarih Topluluğu’ndan Cem Evi Ziyareti

04 Ocak 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Topluluğu Çanakkale Pir Sultan Abdal Derneği Kültür Evi’ni ziyaret etti.

Topluluk akademik danışmanı Yrd. Doç. Dr. Kürşat Solak ve Tarih Topluluğu Yönetimi tarafından gerçekleşen ziyarette Alevi Dedesi Nurettin Gedikoğlu, Dernek Şube Başkanı Sabri Ballıkaya ile dernek temsilcileri hazır bulundular.

Konuyla ilgili olarak Kürşat Solak, topluluk olarak kendilerinin üniversite şehir irtibatına önem verdiklerini, bu sebeple Çanakkale’nin önemli bir öğesi olan Alevi vatandaşlarımız ve temsilcileri tanışmaya gerek duyduklarını belirtti. Solak, ziyarette dernek temsilcileri ile müşterek bir konferans düzenleme kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.

Ziyarette Alevi Dedesi Nurettin Gedikoğlu, öğrencilerin kendisine yönelttiği Cem Kültürüne dair soruları yanıtladı. Tarih boyunca aleviliği anlatan Dede Gedikoğlu, aleviliğin İslam’ın bir tasavvuf ekolü olduğunun altını çizdi. Dernek Şube Başkanı Ballıkaya, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Çanakkale’deki Cemevi’ni de kendi özverileri ile inşa edip devam ettirdiklerini, Çanakkale’de Dede olmadığı için Nurettin Dede’nin Burhaniye’den gidip gelerek maddi manevi fedakarlık yaptığını, nitekim bu konularda devlet yetkililerinden talepleri olduğunu belirtti.

Topluluk öğrencileri kendilerini ağırlayan ve ilgi gösteren dernek yöneticilerine teşekkür ettiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir