“ÇOMÜ Teleskoplarıyla Bilim” Çalıştayı Gerçekleştirildi

10 Şubat 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi Ulupınar Gözlemevi’nin geçtiğimiz yıl yaptığı tüm faaliyetler Fizik Bölümü’nde düzenlenen çalıştayla ele alındı.

ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kaya, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem ve Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan’ın konuşmalarıyla başlayan çalıştayda gözlemevinin uluslararası bağlantıları, yürütülen projeler, 2011 yılı faaliyetleri değerlendirilip 2012 yılında hayata geçirilecek projeler tartışıldı. Ayrıca Ulupınar Gözlemevi’nde görev yapan akademik personel de tamamlanmış ve hala devam eden projeler hakkında bilgilendirmede bulundu. Gözlemevinin bugününü değerlendiren Prof. Dr. Demircan, 2011 yılında yurt dışından 15 kuruluşla işbirliği yaptıklarını, yurt dışından altı bilim insanını gözlemevinde çalışmalar yapmak üzere ağırladıklarını, dördü uluslararası olmak üzere on bir etkinlikte yer aldıklarını, ayrıca bilim-toplum etkinlikleri kapsamında otuz sekiz gruba üçer saatlik eğitim verdikleri bilgisini paylaştı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kaya ise Ulupınar Gözlemevi’nin sadece ÇOMÜ için değil Türkiye için de çok önemli merkezlerden biri olduğunu söylerken, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem de Ulupınar Gözlemevi’nin uluslararası bağlantılarının çok güçlü olduğuna dikkat çekti. 2011 yılında uzay bilimleri alanında yazılmış tezler hakkında değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. İbrahim Bulut ise YÖK’e göre yüksek lisans ve doktorada toplam on beş tezin yazıldığını, bunların da dokuz tanesinin ÇOMÜ’den olduğunu belirtti.

Öte yandan Ulupınar Gözlemevi’nin yanı sıra, yakında Fen-Edebiyat Fakültesi’ne yapılacak ek binaya da teleskopların bir tanesinin taşınacağı ve böylelikle Terzioğlu Kampüsü’nden de gözlem yapılabileceğini öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir