ÇOMÜ Uygulama Araştırma Hastanesi’nden Bir İlk Daha

ÇOMÜ Uygulama Araştırma Hastanesi’nden Bir İlk Daha
11 Kasım 2009

Türkiye’de ilk defa yaklaşık 1 ay önce Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde uygulanan tek delikten laparoskopik (kapalı) rahim alma ameliyatı Çanakkale’de ilk kez ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi?nde gerçekleştirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Mert Göl, gerçekleştirilen ameliyatın önemine değinerek, ?Bu ameliyat ile göbek deliğinden girilen özel bir port sistemiyle bütün işlemler bu yerden yapılmakta ve hastanın karnında başka herhangi bir delik olmadan rahim ve yumurtalıkların alınması gerçekleştirilmekte? dedi.

Dünya’da yeni uygulanmaya başlayan bu ameliyat türünün artık Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde gerçekleştirildiğini de belirten Göl, ?SILS Port denilen bu sistemde, hastanın karnında operasyon sonrası herhangi bir iz görülmemektedir. Hasta açısından ameliyat sonrasında son derece konforlu bir ameliyattır? şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir