ÇOMÜ’de “88. Yılında Cumhuriyet” Paneli Gerçekleştirildi

27 Ekim 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen “88. Yılında Cumhuriyet” paneli Terzioğlu Yerleşkesi Troya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü öğretim üyeleri Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu ve Doç. Dr. Mehmet Derviş Çetinkaya’nın konuşmacı olarak katıldığı panel saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale’nin Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Cumhuriyetin, kurtuluş savaşının ve ardından ortaya çıkan devletin temellerinin atıldığı yer Çanakkale’dir. Çanakkale devleti ve milleti oluşturan tüm unsurların, ayrıştıran birçok özellikten sıyrılarak bir arada omuz omuza bir kader birliği yaptığı belki de en son yerdir. Kurtuluş savaşı bile Çanakkale kadar bu toplumu birleştirememiştir. Çanakkale’ye baktığımızda Arabın Kürt ile Kürdün Çerkez ile Alevinin Sünni ile hatta Müslümanın Hristiyan ve Ermeni ile aynı yerde omuz omuza aynı toprak için ve aynı ideal için vuruştuğunu, öleceğini bile bile müthiş bir iman gücüyle savaştığını görüyoruz. Cumhuriyetin buradan alacağı çok şeyler var demektir” dedi.

Cumhuriyetin Osmanlıdan filizlendiğini de belirten Laçiner, “Osmanlının pınarında bir filiz ortaya çıktı. O filiz Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Bu ağacın da Osmanlı ile aynı akıbete uğramasını istemiyorsak kuru ideolojik kavgalardan sıyrılmamız gerekiyor. Bilim yapmamız, yol yapmamız gerekiyor. Sağlam evler yapmamız gerekiyor. Kimsenin ırkına, dinine, işine bakmadan, en azından Çanakkale Savaşlarının hatırına bütün haklarını vermemiz gerekiyor. Bu açıdan Cumhuriyeti anlamak konusunda da çok ciddi bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Rektör Laçiner’in ardından söz alan moderatör Yrd. Doç. Dr. Cahide Sınmaz Sönmez ise panelin düzenlenme sebebinin cumhuriyetin kuruluşunun ve günümüze gelişinde yaşanılan zorlukların yaşayarak anlaşılması olduğunu ifade etti. Panelde konuşan Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu ise “Cumhuriyet ve Kuruluşu” konulu konuşmasında milli mücadelenin altyapısının oluşturulmasından ve bu altyapının zamanla kurtuluş mücadelesini vererek devlete dönüşmesinden bahsetti. Doç. Dr. Mehmet Derviş Kılınçkaya ise “Cumhuriyetin Getirdiği Siyasal ve Toplumsal Değişim” konulu konuşmasında cumhuriyetin toplum inşa etme sürecinde oynadığı rolü ve şu an gelinen aşamayı örneklerle ortaya koymaya çalıştı.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Sedat Laçiner katılımcılara çiçek ve plaket takdim etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir