ÇOMÜ’de Akademik Yükselme Töreni Yapıldı

30 Nisan 2012

Akademik yükselişleri gerçekleşen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim üyelerinin akademik giysileri ve belgelerinin takdim edildiği ÇOMÜ Akademik Yükselme Töreni, Troia Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören Okutman Sedat Çılgın tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile devam etti. Müzik dinletisinin ardından sırasıyla Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ve Vali Güngör Azim Tuna konuşma yaptı. Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner konuşmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin gelmiş olduğu noktayı ve varmak istediği hedefi ifade eden bir sunum yaptı. Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner sunumda ÇOMÜ’nün 1992 yılında kurulan üniversitelerden bir tanesi olduğunu ve Ekim ayı itibariyle 33 bin 500 öğrencisinin bulunduğunu ifade ederek, bir önceki yıla göre 6000 civarında bir öğrenci artışı olduğunu kaydetti. Rektör Laçiner, ÇOMÜ’nün 40 – 50 yıllık üniversiteler gibi 4 enstitüye sahip nadir üniversitelerden biri olduğunu da belirterek, 2 binin üzerinde mastır, doktora öğrencisi olduğunu ve bu anlamda da Marmara Bölgesinde İstanbul’dan sonra en çok araştırma yapan üniversitelerden biri haline geldiğini ifade etti. Rektör Laçiner 2012 yılında mezun olacak öğrenci sayısının ise yaklaşık 8000 olduğunu belirtti. ÇOMÜ’de 1400 akademik personelin bulunduğunu da belirten Rektör Laçiner, toplam personel sayısının ise yaklaşık 3000 kişi olduğunu kaydetti. Bakanlar Kurulu’ndan son bir yıl içinde İletişim Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile ikinci bir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak üç yeni fakülte kararını çıkarmayı başardıklarını belirten Rektör Laçiner, ÇOMÜ’de toplam 12 fakültenin olduğunu ve bu sayıya çok eski üniversitelerin ulaşabildiğini kaydetti. Rektör Laçiner, sadece bu fakültelerle sınırlı kalınmadığını aynı zamanda iki enstitü ve çok sayıda bölüm ve program açıldığını da sözlerine ekledi.

Son bir yılda bütçe verilerinde yaklaşık yüzde 30 oranında artış görüldüğünü belirten Rektör Laçiner, uluslararası dergilerde yazılan makale sayısında ise Web of Science değerlendirmesine göre yaklaşık yüzde 10 oranında bir artış gerçekleştiğini, ÇOMÜ yazarlarının atıf indeksli uluslararası bilimsel dergilerine yapılan atıf sayısının ise yüzde 81 artarak 572’den 1041’e kadar yükseldiği belirtti. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kütüphanesi’nin yayın sayısının 1 Nisan 2011 ile 1 Nisan 2012 dönemi arasında yaklaşık yüzde 300 oranında artışla rekor kırarak yaklaşık 250 bine ulaştığını, 2015 yılı hedefinin ise 500 bin kitap olduğunu ifade eden Rektör Laçiner son bir yılda ÇOMÜ’ye 28 yeni Prof. Dr., 85 yeni Doç. Dr., 104 yeni Yrd. Doç. Dr.’un da katıldığını kaydetti. Rektör Laçiner sözlerini şöyle sürdürdü: “Üniversitemiz personel sayısına bakıldığında da son bir yılda akademik personel sayısında yaklaşık yüzde 20 oranında bir artış yaşandığı gözlenmektedir. İdari personel sayısında 2012 yılsonu itibariyle yüzde 49,5 artış gerçekleşeceği öngörülmektedir. ÇOMÜ Öğrenci sayısında son bir yılda yüzde 23,5 artış yaşanmış ve öğrenci sayımız 33.500’e ulaşmıştır. ÇOMÜ Öğretim üyesi sayısı son bir yılda yüzde 10 artış göstermiştir”.

Rektör Laçiner, birimlerin bilgisayar sayısı ve internet kullanım oranlarında da önemli artışların yaşandığını bildirerek şunları söyledi: “ÇOMÜ’nün tüm birimlerinde bulunan bilgisayar ve sunucu sayısı 2011 Nisan ayında 5.903 iken 2012 Nisan verilerine bakıldığında bu sayı 1 yılda yüzde 16,36 artarak 6.869 olmuştur. Üniversitemizde ortak kullanıma açık bilgisayar sayısı, yeni açık laboratuarların kurulmasıyla yüzde 298,9 artış yaşayarak 1.089 sayısına ulaşmıştır. 2010 yılında ÇOMÜ’ nün internet kullanımı 59.41 TB iken, 2011’de kullanım miktarı yüzde 128 artışla 135,46 TB’a yükseldi”.

Vali Güngör Azim Tuna da konuşmasında üniversitelerin Türkiye için çok önemli olduğunu ve sayılarının büyük bir hızla yükseldiğini belirterek Türkiye’nin maddi, manevi kalkınmasında üniversitelere çok büyük roller düştüğünü kaydetti. ÇOMÜ’nün Çanakkale için çok önemli olduğunu bildiren Vali Tuna, üniversitenin şehrin maddi ve manevi gelişimine varlığıyla katkıda bulunan önemli bir müessese olduğunu ifade ederek üniversiteye sahip çıkılıp desteklenmesi gerektiğini belirtti. Protokol konuşmalarının ardından akademik yükselme törenine geçilerek öğretim üyelerine belge takdimleri yapıldı.

Törene Vali Güngör Azim Tuna, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ve Defterdarı Sacide Şakar’ın yanı sıra üniversite yöneticileri ve öğretim üyeleri katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir