ÇOMÜ’de Başarılı Akciğer Ameliyatı

30 Aralık 2009

Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarı bir ameliyat ile 12 yıl önce kalbine stent takılan, 4 yıl önce de kolon kanseri nedeniyle kalın bağırsağın bir kısmı alınan hastanın akciğerindeki kanserli doku başarı ile yerinden çıkarıldı.

Yapılan ameliyat ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı?ndan Yrd. Doç. Dr. Timuçin Alar, 73 yaşındaki hastanın sağ göğüs ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurduğunu belirterek, ?Yapılan muayene ve tetkikler sonunda hastanın sağ akciğerindeki kitleye yönelik tomografi eşliğinde ince iğne biyopsisi uygulandı. Sonucu kötü huylu olarak belirlenip rapor edildi. Bunun üzerine PET / BT?de mediastinal lenf bezlerinde FDG tutulumu nedeniyle önce ?mediastinoskopi operasyonu? yapıldı. Buradan alınan örneklerin incelenmesi sonucu ?Granülomatöz Hastalık? olarak rapor edilmesi üzerine hastanın sağ taraf akciğerin 3?te 1?i alındı. Ameliyat sonrası herhangi bir ciddi sorun yaşanmayan hasta, onkolojik tedavisi planlanarak taburcu edildi? dedi.

Hastaya, dünya standartlarında uygulamalar yapıldığını da vurgulayan Yrd. Doç. Dr.Timuçin Alar, insan ölümlerinden, ilk sırada sorumlu olan akciğer kanseri gibi bir hastalığın tanı ve tedavisinin hastanelerinde yapılabildiğini sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir