ÇOMÜ’de Cemil Koçak’ın Katıldığı Tarih Konferansı Düzenlendi

ÇOMÜ’de Cemil Koçak’ın Katıldığı Tarih Konferansı Düzenlendi
17 Aralık 2011

Akademi Çanakkale Derneği ve ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nün ortaklaşa düzenlediği Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Koçak’ın konuk olarak katıldığı “Tarih Nedir? Tarihçi Kimdir? Tarihçilik Nasıl Bir Uğraştır?” konulu konferans ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Akademi Çanakkale Derneği üyesi FEF Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cahide Sınmaz Sönmez, derneğin bu yıl içerisinde kurulduğunu belirterek, “Bu sene Ağustos ayında akademisyenler tarafından kurulan Akademi Çanakkale Derneği, Çanakkale’nin kalkınmasında akademik çalışmaların değerini ortaya koymak, bu bilinci oluşturmak ve güçlendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. Bu gerekçeyle derneğimiz ÇOMÜ’nün farklı birimleriyle ortaklaşa konferanslar düzenlemektedir. Bugün Tarih Bölümü’nün katkılarıyla düzenlediğimiz konferansın konuğu olan Prof. Dr. Cemil Koçak, Türkiye’de tarih algısının değişmesinde büyük katkı sağlayan ve özellikle tek parti dönemiyle ilgili yaptığı çalışmalarla dünyanın sayılı akademisyenleri arasında bulunan bir isimdir. Sayın Koçak’a aramızda bulunduğu için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından Prof. Dr. Cemil Koçak tarih ile ilgili konferansını gerçekleştirdi. Koçak konuşmasında tarihin önemine değinerek, “Tarih nedir sorusu, çok basit gözüken ama çok zor bir sorudur. Kısaca tarih, geçmişimizi bilmek anlamına gelir. Geçmişi bilmek istememizin en büyük nedeni meraktır. Merak birçok bilim dalının doğmasına ve birçok konunun aydınlatılmasına sebep olmuştur. Geçmişi hiçbir zaman tam olarak bilemeyiz, açıklayamayız. Tarihçiler bunu yaptığını iddia eder. Ancak bu mümkün değildir. En çok bildiğimiz ve kesinliğinden emin olduğumuz konularda bile bir süre sonra yanılgıya düşebiliriz. Tarih adına bilebileceğimiz her şey sınırlıdır. Bildiğimiz ve bildiğimizi sandıklarımız, aktardaktıklarımız bile tam anlamıyla doğru olmayabilir” dedi.

Tarihçiliğin zannedildiği gibi basit bir iş olmadığını da belirten Prof. Dr. Cemil Koçak, “Tarihçilik belirli bir dönemde belirli bir mekanda olmuş bitmiş olan şeyleri her jenerasyonun yeniden yazmasını yeniden tartışılmasını gerektiren ucu bucağı olmayan bir tartışmadır. Kesin kanaatler, kesin değerlendirmeler yapmak mümkün değildir. Bilgilerimiz sınırlıdır, en gerçekçi sonuçlar bile bir gün değişebilir. Bazı tarihi olayları çok iyi biliyoruz. Yüz bin yıl geçse de değişmeyecek tarihi gerçekler var elbet ancak bir olayın sayısal olarak tarihini bilmek bir tarihçi için yeterli değildir. Sadece zamanını bildiğimiz tarihi olayları inceleyerek ve yorumlayarak tarihçilik gerçekleşmez. Olayların nedenini, önceki ve sonraki olaylar arasındaki ilişkiyi, neden-sonuç ilişkisini, olayların nerede, ne zaman, kimler arasında olduğu da tarihçiliğin konusudur” dedi.

Tarihçinin olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kuran kişi olduğunu da belirten Prof. Dr. Cemil Koçak, “Tarihçi asla karşısına çıkan, değerlendirecek olduğu olaylar ve kendi arasında bir bağ kurmamalıdır. İyi bir tarihçi, gerçeği değiştirmemeli ve çarpıtmamalıdır. Tarafsız ve nesnel olmalıdır. Aynı belgeler üzerinden birçok farklı yorum yapılabilir önemli olan bu yorumların objektif olmasıdır. Tarihçi, sadece tarih bilgisinden değil, tarihin yan bilim dallarından da beslenmelidir. Antropoloji, arkeoloji, siyaset bilimleri gibi bir çok bilim dalı tarihe kaynak oluştur, tarihçiye ışık tutar” dedi.

Konferans, konukların, öğrencilerin sorularını yanıtlaması ve Akademi Çanakkale Derneği Başkanı Prof. Dr. Halil Şimşek’in Prof. Dr. Cemil Koçak’a plaket takdimiyle son buldu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir