ÇOMÜ’de Doç. Dr. Mustafa Aksoy Amfisi Açıldı

21 Eylül 2011

Bu yıl içerisinde hayatını kaybeden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Aksoy’un adının verildiği amfi, Troia Kültür Merkezi’nde yapılan törenle açıldı.

Açılış kurdelesi Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ve FEF Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem tarafından kesilen amfi açılışı, Doç. Dr. Mustafa Aksoy anısına sinevizyon sunumu ve programa katılamayan eşi ile oğlunun mektubunun okunması ile başladı. FEF Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem törende yaptığı konuşmada Doç. Dr. Mustafa Aksoy’un gerçek bir bilim insanı ve aynı zamanda örnek bir insan olduğunu belirterek, “Hepimizin, yöneticilerimizin ve öğrenciler olarak sizlerin örnek alacağı bir insan. Kendisini lisans öğrenciliğinden bu yana tanımaktayım. Gerçekten devleti ve milleti düşünen ve hizmet eden bir insandı. Hepimiz onu saygıyla ve rahmetle anıyoruz” dedi.

ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner ise yaptığı konuşmada hayatını kaybeden Mustafa Aksoy’u rahmetle andıklarını belirterek, “Mustafa hocayı andığımız ilk toplantılarda ben duygulanıyordum, gözlerimden yaşlar geliyordu. Ama bugün ben bir hayli sevinçliyim. Mustafa hoca açısından kaygım ve hiçbir endişem yok. İnsani olarak onun arkasından üzülen herkesin ona değil kendisine üzülmesi gerekir. İlmi açıdan, çok çalışıyordu ve en büyük temennisi doçentliğini almaktı. Doçent olmadan ölmemeye kararlıydı. Azmetti ve onu da aldı. Ondan sonra da herhalde görevini tamamladı ve buradan ayrıldı. Ne diyor Yunus; “Ölen hayvan imiş, aşıklar ölmez” dolayısıyla Mustafa Hoca da ölmüş değildir. Hele hele bir bilim insanı, bir eğitmen, bir öğretmen, bir dost asla ölmez. Bize düşen sadece bir tabelayı buraya asmaktı ama o zaten gerekli tabelaları insanların gönüllerine, öğrencilerine, kalplerine zamanında asmış. Bundan sonrada bu sınıfta yapılacak her derste kendisi de bir şekilde buralara gelir, o derslere iştirak edeceğini umuyorum. Dediğim gibi iyi bir eğitmeni kimse unutmaz. Bedenin ayrılmasıyla kimse buradan ayrılmaz. iyi bir ilim insanı da eserleriyle arkasında bıraktıklarıyla yaşamaya devam eder. Bu salon ümit ediyorum ki öğrencilerimize ve öğretim üyesi arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olur” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından “Modern Türk Edebiyatı ve Tanzimat Edebiyatı” konulu ilk ders, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ramazan Gülendam tarafından verildi. Açılışa katılımın yoğun olduğu gözlenirken, çok sayıda konuk açılış dersini ayakta izlemek zorunda kaldı. Açılış programı, FEF Dekanlığı tarafından yapılan pilav ikramı ile sona erdi.

Açılış programına Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem’in yanı sıra üniversite öğretim üyeleri ve idari personel ile birlikte çok sayıda öğrenci katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir