ÇOMÜ’de Nisan 2011’de Düzenlenecek Olan ‘Uluslararası Bilişim Konferansı’nda Skandal İddiası!

29 Ocak 2011

ABD’de doktora çalışmalarını sürdürmekte olan A. Murat Eren, 27-29 Nisan 2011 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)’nde düzenleneceği duyurulan Uluslararası Bilişim Konferansı’na dair “İmece Usulü Bilim Cinayeti Konferansları” başlıklı blog girdisinde üniversitelerde düzenlenen bilimsel konferanslarda yaşanan hilelerle ilgili çok tartışılacak bir yazı kaleme aldı.

“İmece Usulü Bilim Cinayeti Konferansları” yazısını okumak için tıklayın.

Murat Eren, 2010 yılı Eylül ayında, Bilimsel Ahlaksızlığın Gri Mecraları isimli bir yazı yayınlamış; bu yazıda WASET isimli bir organizasyondan yola çıkarak akademinin tespiti zor sorunlarına değinmişti. Önce bir özeti NTV Bilim dergisinde yayınlanan yazı, ardından Hürriyet Gazetesi’nin sayfasında ve BirGün Kitap Eki içerisinde yer alarak, konu daha geniş bir çerçevede yeniden irdelenmişti.

Çanakkale Kent Konseyi Web Vizyon Çalışma Grubu Yürütücüsü Dr. Servet Senyücel konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu:

WEBVİZYON ÇALIŞMA GRUBU BİLİŞİM ETKİNLİKLERİ
Çanakkale’yi bilim kentine dönüştürme kapsamında ve internet haftası etkinleri içinde Webvizyon çalışma grubumuz Çanakkale Kent Konseyi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Belediyesi, Sivil toplum örgütleri, Uluslar arası Topluluklar, Yurtiçi ve Yurtdışındaki Üniversiteler ve Bilim Adamları ile işbirliği yaparak 27-29 Nisan 2011 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir?in onursal başkanlığında ve Mevlana Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Bekir Karlık?ın (Çanakkale Damadı) yardımlarıyla Uluslararası Bilişim Konferansı (International Conference on Informatics) düzenleyeceğiz.

Bilindiği üzere geçen yıl İnternetin Türkiye’ye gelişinin 17. yıl dönümünde Çanakkale İnternetini büyütmek, yeni projeler başlatmak, İnterneti geniş kitlelere tanıtmak, yaymak, toplumun gündemine İnterneti yerleştirmek ve Çanakkale İnternetine ivme verecek etkinliklerin yapılması amacıyla 5-18 Nisan 2010 tarihleri arasında ?Çanakkale İnternet Haftası? olarak gerçekleştirdik.

Bu kapsamlar içinde 12 ? 14 Nisan 2010 günleri Çanakkale Kent Konseyi ve Çanakkale Web Vizyon Çalışma Grubu olarak Deniz Müzesi Konferans Salonunda ?e-Türkiye, e-Devlet, e-Sağlık, e-Eğitim ve İnternet? Konulu Bilişim Konferansı ve Belediye Sosyal Tesislerinde ?Dünden Bugüne İnternet? fotoğraf ve afiş sergisi Internet Haftası Etkinlikleri yaptık.

Internet haftası etkinliklerinde yapılan Bilişim Konferansının ana teması e-Türkiye, e-Devlet, e-Belediye, e-Okul, e-Rehberlik, e-Eğitim, e-Kültür, e-Tanıtım, e-Reklam, Uzaktan Eğitim, e-Maliye, e-Sağlık, e-Askerlik, e-Hastane, e-Ticaret, e-Sanayi, e-Fabrika, e-KOBİ, e-Güvenlik, e-Denizcilik, e-Gümrük, e-Hukuk, e-Turizm, e-Bankacılık, e-Ulaşım, e-Map, e-Oyun, e-Dergi, e-Televizyon, e-Gazete, ISS (İnternet Servis Sağlayıcılar) ve İnternetin altyapısı, çalıştırılması ve uygulamaları konuları olmuştur..

Çanakkale’nin tanıtımını yapmak ve Bilişim Konferansına Avrupa Birliğinden destek almak için İnternetin Türkiye’ye gelişinin 18. yıl dönümünde 2. Bilişim Konferansını Uluslar arası yapmayı hedefledik. 28 Şubat 2011 tarihinde Avrupa Birliğine 26-28 Nisan 2012 tarihindeki 3. Bilişim Konferansına destek için başvuracağız.

Sayın Basın Mensupları,
Daha önce ÇOMÜ’de arş.gör. olarak çalışmış A.Murat Eren 27-29 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan Uluslar arası Bilişim Konferansını karalamak amacıyla ve Rektörlük seçimlerinde yönetimi yıpratmak amacıyla bazı haber sitelerinde iftira niteliğinde yazılar yazmıştır. Bunu sizin aracılığınızla esefle kınıyoruz. Üniversitemizi ve konferansları düzenleyenler hakkında karalama kampanyası yürüten Tansu Küçüköncü ile beraber hareket eden A.Murat Eren için sizlerin aracılığı ile suç duyurusunda bulunuyoruz. Siz değerli basın mensuplarının bu tür haberlere itibar etmemelerini ve sağduyulu yaklaşmalarını rica ederiz.

Not: ‘Çanakkale İçinde’ olarak 29 Ocak 2011 Cumartesi günü yayına aldığımız bu haber üzerine 30 Ocak 2011 Pazar günü Çanakkale Kent Konseyi Web Vizyon Çalışma Grubu yetkilisi hem telefonla bizi arayarak hem de iletişim formumuz aracılığıyla bizi bilgilendirmiş ve telefon görüşmemizde pazartesi günü konuyla ilgili bir basın açıklaması yapacağını dile getirmişti. Biz de bunun üzerine zaten objektif olarak (birçok yayın kuruluşunun aksine “iddia!” olarak) sunduğumuz ilgili haberi daha da objektif olarak sunma kararıyla bir günlüğüne yayından kaldırmıştık. Az önce elimize ulaşan basın açıklamasıyla birlikte haberi tekrar yayına alıyoruz.

Güncelleme: 31 Ocak 2011 Pazartesi
[Görseller A. Murat Eren’in yazısından alınmıştır.]

Yorumlar...
  • Dr Tansu KUCUKONCU
    15/04/2011 05:41

    Mevlana Universitesi dekani Bekir Karlik 'in 19 uydurma-calinti makalesinin (16 koku konulu, 3 iris konulu) (1'i KTO Karatay dekani Ali Okatan ve onun yuksek lisans tezinin danismani oldugu Halic'ten Oguz Karan ile ; 4'u Mevlana Bilgisayar Muhendisligi bolum baskani Ihsan Omur Bucak ile) belgeseli burada : http://qacademy00turkey.wordpress.com/ Bekir Karlik, Ali Okatan, Servet Senyucel, sahte Dr/PhD Cemal Ardil, sahte Dr/PhD Umut Cakirhan, ve Celal Bayar yeni rektoru Mehmet Pakdemirli'nin birlikte makale yikama aklama tezgahlarinin belgeseli de var bu sitede. Bekir Karlik'in kankasi ortagi, Ali Okatan'in uydurma-calinti, var olmayan makalelerinde ortak yazari Bilgisayar Muhendisligi bolum baskaniyken ortagi sahte Dr/PhD Cemal Ardil ile birlikte nitelikli dolandiricilik yaparak zimmete para gecirdikleri icin COMU'den atilan Servet Senyucel'in tamamen uydurma doktora tezininin belgeseli de var bu sitede. Canakkale Onsekiz Mart tabela Universitesi (COMU) isporta tezgahlarindaki tezlere ornek Bahadir Aydin'in tamamen calinti yuksek lisans tezinin (tez jurisi baskani Servet Senyucel) belgeseli de var bu sitede Canakkale Onsekiz Mart tabela Universitesi'nden rektor yardimcisi, dekan, bolum baskani, Universiteler Arasi Kurul uyesi Ihsan Yilmaz, Fen Bilimleri Enstitusu muduru, bolum baskani, daire baskani Ismail Tarhan, bolum baskani Husnu Baysal, ve ogrencileri Sezgin Aygun, Melis Ulu Aygun ve Can Aktas'in 17 calinti makalesinin yurtdisinda yakalanmasi ve yurtdisi basina haber olmasinin belgeseli de var bu sitede. akademideki daha pek cok skandalin belgeseli var bu sitede. cok daha fazlasi yolda. Bekir Karlik 'in doktora tezlerinin danismani oldugu Mevlana'dan Yuksel Ozbay ve Selcuk'tan Rahime Pektatli Ceylan ile ortak uydurma-calinti makelelerinin belgeseli yolda. Bekir Karlik, onu kendine kilavuz edinen Mevlana rektoru Bahattin Adam'in ve 15 yildir makale yikama aklama tezgahlarinda birlikte Celal Bayar yeni rektoru Mehmet Pakdemirli'nin de basini yiyecek artik. ve bu kadarla da kalmayacak Bekir Karlik skandali cok cok daha buyuyecek. sitedeki pdf 'leri inceleyin, zip dosyasi icinde uydurma-calinti makalelerin sayfa sayfa yuksek cozunurluklu halleri var. onlari bastirin, neyi nereden calmis, hepsi isaretli, kendi gozunuzle gorun. bilgisayarda karsilastirmak zor olur. Bekir Karlik ve Ali Okatan'i haber yapmak isteyenin bunlari sitesine koymasi yeterli ; ozellikle Bekir Karlik, Ali Okatan, Oguz Karan ortak uydırma-calintisini ve Bekir Karlik, Ihsan Omur Bucak ortak uydurma-calintilarini ve bunlarin calindiklari diger uydurma-calinti makaleleri.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir