ÇOMÜ’de İlk Organ Nakli

06 Temmuz 2015

Çanakkale’de 7 yıldır böbrek nakli bekleyen 68 yaşındaki Mehmet Baştimur, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan başarılı bir operasyonun ardından eski sağlığına kavuştu.

Mehmet Baştimur, yıllardır beklediği organ naklinin gerçekleşmesi sonucu, memleketi Çanakkale’de 1 ayda eski sağlığına kavuştu. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 5 yıl, Bursa Acıbadem Hastanesi’nde ise 2 yıl beklemesine rağmen kendisine sıra gelmeyen Baştimur, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 1,5 ay önce başvurduğu organ naklinde ilk sırada olmaya hak kazandı.

Başarılı bir operasyon geçiren Baştimur’u operasyon sonrası ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mirza Tokpunar, Yrd. Doç. Dr. Faruk Özkul, Yrd. Doç. Dr. Gülay Kadıoğlu Koçak ve Yrd. Doç. Dr. Kasım Arık ziyaret etti.

Ziyaret sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, “Hastanemiz, hem eğitim-öğretim-uygulama ortamı hem de hizmet ortamı olarak üniversitemiz için önemli bir kurum. Gerçekleştirilen bu başarı, üniversitemiz hastanesinin iyi bir araştırma uygulama hastanesi olduğunu gösterir. Organ Nakli Ünitesi’nin resmi açılışını yaklaşık bir ay önce yapmıştık. Hastanemizde ilk defa bir organ nakli operasyonu gerçekleştirildi. Bu, sanıyorum ki Çanakkale’de bir ilk ve bunu da üniversitemizin hastanesinin yapmış olması bizim için büyük bir sevinç ve gurur kaynağı. Hocalarımızın bu başarısının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini düşündüm. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Faruk Özkul,“1 ay kadar önce hocamızın destek ve teşvikiyle organ nakli merkezimizin resmi açılışını yaptık. Tabi 120 bin nüfuslu bir şehre organ nakli ruhsatı veren Sağlık Bakanlığı’nın çok büyük katkısı oldu. Burada şöyle bir avantajımız var. Çanakkale halkı gerçekten organ bağışına gönül vermiş insanlarla dolu. Bu konuda çok büyük desteklere sahibiz. Mehmet amcamızın çok enteresan bir hikâyesi var. 7 – 8 yıldır böbrek yetmezliği hastası ve çeşitli merkezlere böbrek nakli için başvurmuş ve bu süre boyunca diyalize giriyor. Ancak İstanbul ve Bursa’da hem özel hem de üniversite hastanelerinde sıranın fazla olması nedeniyle böbrek sırası gelmemiş. Ancak, yeni açılan merkezimize başvuru sayısının az olmasından dolayı, Mehmet amcamıza çıkma olasılığı yüksek idi. Ve başarılı bir operasyonla böbreğini taktık. Şu anda gayet iyi, ayağa kalktı ve su içti. Sonrasında idrar çıkarmaya başladı. İnşallah ilerleyen süreçte diyalizden kurtulmuş olacak” diye konuştu.

Mehmet Baştimur’un kızı Nesrin Yağlıdere ise “Babam 7 yıldır yüksek tansiyona bağlı böbrek hastası. 5 yıl tıp fakültesi 2 yıldır özel bir hastanede organ nakli için başvurmuştum. Fakat çıkmayışından rahatsız olarak ÇOMÜ Hastanesi’nin bu konuda yeni açtığı bölüme kaydını yaptırdık. Şanslı ki bir ay içerisinde bize cevap geldi. Dün gece zaman durdu, dakikalar hiç işlemedi. Hasta bakıcısına kadar herkese teşekkür ediyoruz. Ağlayarak girdiğimiz tıp fakültesinden gülerek çıkacağız. Bu da bizi çok mutlu edecek” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Gülay Kadıoğlu Koçak, “Türkiye’de şuan 4 bin hasta nakil olmuş durumda. Bunların %90’ı canlı nakil. Organ nakil listelerinde yoğun bir birikme mevcut. Bizim şansımız Çanakkale’de çok ciddi bir organ bağışı potansiyelinin olması. Biz de bunu kullanarak bundan sonraki dönemde yurt dışındaki istatistiklere ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Aşık ise “Akdeniz Üniversitesi’nde organ transplantasyon eğitimi alan, maddi ve manevi zorluklarla bu eğitimi tamamlayarak üniversitemize dönen, ruhsat ile ilgili mevzuatlarla uğraşan Faruk hocama ve ekibine teşekkür etmek istiyorum. Çanakkale için çok güzel bir imkân getirdiler. Bu hastamız İstanbul’da veya Bursa’da 2 bininci sırada yer alacakken burada birinci sırada yer alarak organ nakli imkânına kavuştu. Bu operasyonların devamını diliyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir