ÇOMÜ’de Karşıt Görüşlü Öğrenci Grupları Arasında Kavga!

12 Ocak 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) karşıt görüşlü öğrenci grupları arasında öğle saatlerinde çıkan kavgada 5 kişi yaralandı, 10 öğrenci de jandarma tarafından gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde 2 haftadan bu yana yaşanan gerginlik, öğle saatlerinde Terzioğlu Kampüsü’nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavgaya sebep oldu. Terzioğlu Kampüsü Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (ÖSEM) önünde başlayan kavgada 5 öğrenci çeşitli yerlerinden yaralanırken, duruma jandarma el koydu. Yaralanan öğrencilerden 2’si üniversitedeki Mediko binasında tedavi edilirken, diğer 3 öğrenci de Çanakkale Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Öğrencilerinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken, olay sonrası 10 öğrencinin jandarma tarafından gözaltına alındığı ifade edildi.

Jandarma ve emniyet kuvvetleri üniversite çevresinde güvenlik önlemlerini sürdürüyor.

ÇOMÜ REKTÖRÜ PROF. DR. ALİ AKDEMİR?DEN ÜNİVERSİTEDEKİ OLAYLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, üniversitede karşıt gruplar arasında yaşanan olaylar ile ilgili açıklama yaptı.

Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ?Bir süredir meydana gelen ve üniversite yönetimi ve tüm çalışanların büyük bir üzüntü duydukları öğrenci olayları ile ilgili olarak adli makamların yapacağı yasal kovuşturmaların yanında olaylara sebebiyet veren ve olayları yönlendiren öğrenciler hakkında öğrencilerin öğrenim gördükleri fakülte ve yüksekokullar da gerekli soruşturmalara başlamıştır. Ayrıca Rektörlük, üç profesörden oluşan bir Komisyonu da söz konusu olayları geniş kapsamlı olarak incelemek üzere görevlendirmiştir. Üniversitemizde sınavlar huzur ve sükun içerisinde gerçekleştirilmektedir. Sınavlara olaylar nedeniyle giremeyenlere sınav hakkı verilmesi ilgili Yönetim Kurullarınca değerlendirilmektedir. Bu tip olayların bir daha yaşanmaması en büyük temennimizdir.?

ARKADAŞLARININ GÖZALTINA ALINMASINI PROTESTO ETTİLER

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) öğle saatlerinde karşıt görüşlü öğrenci grupları arasında çıkan kavganın ardından gözaltına alınan 10 arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen öğrenciler, adliye binası önünde eylem yaptı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite’sinde 2 haftadan buyana yaşanan gerginliğin öğle saatlerinde Terzioğlu Kampüsü’nde karşıt gruplu öğrenciler arasında kavgaya sebep olmasının ardından 5 öğrenci yaralanmış ve 10 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen bir grup öğrenci, akşam saatlerinde adliye binası önüne geldi. Bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Kısa sürede adliye binasının etrafını çevirerek önlem alan çevik kuvvet ekipleri, gerginlik yaşanmaması için çaba sarf etti.

Bu sırada adliye binası önün gelen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Çanakkale İl Başkanı Abdullah Güler, emniyet birimleri ile konuştu ve öğrencileri sakin olmaya davet etti. Basın mensuplarına da bir açıklama yapan Abdullah Güler, “Üniversitede okuyan 20 bin öğrenci, hepimizin çocukları. Bu sorun çözülecek. Aklı selim olmak lazım. Biz bu çocukların her zaman yanlarında olduk, bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi. Öğrencilerin “Gözaltına alınan 10 arkadaşımız bırakılmadan buradan ayrılmayacağız” sözlerini üzerine, “Arkadaşlarınız bu gece adliyeye gelmeyecek. Şuan Jandarmadalar” denildi. Kısa bir açıklama yapan öğrenciler, daha sonra polis nezaretinde yürüyerek jandarmanın bulunduğu bölgeye gitti.

13 Ocak 2011 Güncellemesi:
ÇOMÜ’DEKİ KAVGAYLA İLGİLİ GÖZALTINA ALINAN 16 ÖĞRENCİ ADLİYEDE

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) dün öğle saatlerinde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada gözaltına alınan 16 öğrenci bugün adliyeye sevk edildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite’nde 2 haftadan beri yaşanan gerginlik, dün öğle saatlerinde Terzioğlu Kampüsü’nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavgaya neden olurken, 5 öğrenci yaralanmış ve 37 öğrenci de gözaltına alınmıştı. Jandarma tarafından gözaltına alınan 37 öğrenciden 21’i gece geç saatlerde serbest bırakılırken, 16 öğrenci bugün adliyeye sevk edildi.
Sabahın erken saatlerinden itibaren gözaltına alınan öğrencilerin arkadaşları adliyeye akın etti. Tekrar olay çıkmaması için çevik kuvvet ekipleri adliyenin etrafında kuş uçurtmadı. Jandarma araçları ile adliye binasına getirilen 16 öğrenci sloganlar atarak içeri girerken, arkadaşları da alkışlarla kendilerine destek verdi.

Adliye önünde slogan atan öğrencileri uyaran emniyet yetkilileri, duruşmada gürültü yüzünden olumsuzluk yaşanabileceğini söyledi. Mahkemenin geç saatlerde sona ermesi bekleniyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir