ÇOMÜ’de Mezuniyet Coşkusu

21 Haziran 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden (ÇOMÜ) mezun olan 7 bin öğrenci için tören düzenlendi.

Tören Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda düzenlendi. Öğrencilerin ailelerinin tıklım tıklım doldurduğu stadyumda ilk önce akademik personel ardından öğrencilerin geçişi yapıldı. Resmi geçit töreninin sona ermesinin ardından mezuniyet töreni, saygı duruşu, İstiklal Marşı ile başladı. Mehteran bölüğünün gösterisinin ardından Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ve Vali Ahmet Çınar birer konuşma yaptı. Rektör Laçiner, törende yaptığı konuşmada, üniversite bünyesine son 2 yılda 4 yeni fakülte, iki 4 yıllık yüksekokul, bir meslek yüksekokulu kazandırıldığını belirterek, 2 yeni enstitünün de aynı dönemde devreye girdiğini söyledi. Öğrenci sayısının 40 bine dayandığını, önümüzdeki 5 yıl için ise bunun 50 bin öğrenciye yükseleceğini tahmin ettiklerini belirten Laçiner, ÇOMÜ’nün bir dünya üniversitesi olma yolunda ilerlediğini bildirdi. Gelecek 5 yılda uluslararası öğrenci sayısı hedefinin, en az 3 bin olduğunu ifade eden Laçiner, öğrenci sayılarındaki gibi öğretim kadrolarının da hızla büyüdüğünü dile getirdi. Akademik personel sayısının bin 520’yi aştığını, idari kadrolarda da yüzde 40’ı aşan ilerlemeler olduğunu kaydeden Laçiner, üniversitenin 3 binden fazla kişiye doğrudan iş imkanı sağladığını, önümüzdeki 5 yıl için hedeflenen istihdam sayısının ise 5 bin olacağını vurguladı.

Laçiner, “Tüm bu işler için gerekli olan bütçelerde de dramatik artışlar yaşanmıştır. 2011 yılında 90 milyon civarında olan bütçemiz, bu yılın sonunda bağışlar ile 200 milyon liraya ulaşacaktır. Önümüzdeki 5 yıl için hedeflenen bütçe ise en az 450 milyon lira olmalıdır” dedi.

Öğrencilere de seslenen Laçiner, “Sevgili ÇOMÜ’lüler. Sizler sadece kendiniz ve aileniz için değil, ülkeniz ve insanlık için de başarılı olmak zorundasınız. Bu ülkenin sizler dışında güvenebileceği bir doğal kaynağı, hazır zenginliği bulunmamaktadır. Eğer sizler başarılı olursanız, bu ülke de aydınlıklara çıkacaktır. Eğer sizler başarılı olamazsanız, bu ülkenin talihi de aynı kalacaktır. Başka bir ifadeyle omuzlarınızda sadece kendinizin değil, tüm bir ülkenin sorumlulukları da bulunmaktadır” diye konuştu. Tören, 5 bin öğrencinin keplerini havaya fırlatmasıyla sona erdi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir