Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ÇOMÜ’de Romanya Günleri…

ÇOMÜ’de Romanya Günleri…

Romanya Cumhuriyeti’nin ulusal günü dolayısıyla, İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi tarafından Romen kültürel değerlerini tanıtmak için hazırlanan Ege Denizi’nin Etrafında 2014 Romanya Kültür Günleri programı kapsamında Adakale Yaşıyor adlı bir fotoğraf sergisi açıldı.

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde düzenlenen sergi açılışına ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi Uğur, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Ali Uyanık, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Adnan Çevik, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi Müdürü Silvana Rachieru ile akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.

Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi Müdürü Silvana Rachieru açılışta yaptığı konuşmada “Bizimle beraber olduğunuz için teşekkür ediyorum. Çanakkale’de ki etkinlikleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde yapmak bizim için bir onurdur. İlk defa düzenlediğimiz Romanya Kültür Günleri bu sene 4 şehirde Çanakkale, İzmir, Edirne ve Selanik’te gerçekleşecektir. Çanakkale’deki etkinliklerimiz 2 gün sürecek.” dedi.

ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi Uğur ise “Romanya Kültür Günleri 4 ilde yapılıyor, bir ayağıysa Çanakkale’de. Çanakkale Belediyesi ile birlikte bu anlamlı günlere üniversite olarak katkı verdiğimiz için ayrıca mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Romanya kültürü önemli, aslında bunu Balkanlar çerçevesinde konuşmak lazım. Balkanların kendine has çok önemli değerleri var. Spor, müzik, eğlence kendine özgü kültürü dikkate alındığında Balkanlar pek çok kültürü bünyesinde taşıyan, yaşatan ve dünyaya nakleden bir bölge konumunda. Romanya’da bunun çok önemli bir parçası. Çok önemli değerleri vardır. Biz de burada bu değerleri öğrenme, hatırlama öğrencilerimizle ve hocalarımızla birlikte bunları tekrar yaşama fırsatı bulduk. Romanya Kültür Merkezi’ne ayrıca teşekkür ediyorum. Kültürleri yaşatabilmek ve sunabilmekte ayrı bir değerdir. Bunu yaşatan kardeş, dost Romanya ülkesine de selamlarımızı, saygılarımızı ÇOMÜ adına iletmek istiyorum. Bu etkinliğe büyük katkı sunan başta Adnan Çevik hoca olmak üzere Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerini, hocalarını da kutluyorum. Çanakkale Belediyesi ile yıllardan beri bu tür etkinliklerde her zaman beraber olmanın mutluluğunu ve güzelliğini yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Ali Uyanık “Çanakkale Belediyesi olarak böyle bir organizasyonunun bir parçası olmak bir gurur. Çanakkale’nin dışa açık ve entelektüel yapısına üniversitemizi oluşturan yöneticiler ve öğrencilerimizin de katkılarıyla böyle bir organizasyonu paylaşmak bizim için keyif. Dünyada birbirimizi anlamaya en çok ihtiyacımız olan bu dönemin içinde küçük ve keyifli bir damla olmasını diliyorum. Etkinliğe emeği geçen başta üniversitemiz olmak üzere Romanya Kültür Evi yetkililerine şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

Adakale Yaşıyor adlı fotoğraf sergisinin açılışının ardından ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda “Ebedi Gençlik ve Ölümsüz Yaşam” oyunu gösterimi gerçekleşti.

[comu.edu.tr]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir