ÇOMÜ’de Tüm Bölümler 4 Yıl İçinde İngilizce Hazırlık Uygulamasına Geçecek

ÇOMÜ’de Tüm Bölümler 4 Yıl İçinde İngilizce Hazırlık Uygulamasına Geçecek
22 Ekim 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) İngilizce öğretimini tüm öğrencilere yaygınlaştırmak amacıyla hazırlık sınıfı uygulamasına ağırlık verildi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, üniversiteyi geleceğe taşıyacak stratejik kararlarından birisinin de İngilizce Hazırlık Sınıfı olduğunu belirterek, “Halen sadece 6 bölümde uygulanan mecburi İngilizce Hazırlık uygulaması önümüzdeki yıl daha da genişleyecek. Bu yıl 600’den fazla birinci sınıf öğrencisi hazırlığa başladı. 4 yıl içinde tüm bölümler kademe kademe İngilizce hazırlık uygulamasına geçecek. Böylece ÇOMÜ’de lisans eğitimi en az 5 yıl haline gelecek” dedi.

İngilizce öğretimini tüm öğrencilere yaygınlaştırmanın yeni dönemde ÇOMÜ’nün en önemli stratejik tercihlerinden biri olacağını da belirten Rektör Laçiner, “Çünkü her çağda bilimin evrensel ortak dilleri var. Bu dil zamana göre değişir. Ancak bir gerçek değişmez. Bilim insanları ana dillerine ek olarak evrensel bilim dili neyse onu ve mümkünse alanı ile ilgili diğer dilleri de bilir. Türk eğitim sisteminin dil öğretimindeki yetersizlikleri ne yazık ki diğer üniversiteler gibi ÇOMÜ’yü de vuruyor. Orta ve lisede çözüme kavuşması gereken pek çok sorun gibi yabanı dil sorunu da üniversite çağına taşınıyor. Bu aşamada haftada verilecek birkaç saatlik derslerle dil öğrenmek olası değil. Bu nedenledir ki Hazırlık Sınıfı bir zaruret halini alıyor. Yabancı dil bilgisi güçlendirilmiş öğrenciler bu sayede hem kaynaklara daha kolay ulaşabilecek, hem de mezun olduktan sonra sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada daha kolay istihdam imkanları yakalayabilecekler. Öğrencilerin eğitime dönük nitelikleri arttırıldıkça bu durum öğretim elemanlarımızın motivasyonunu da olumlu yönde etkileyecek. Kısacası İngilizce eğitimi arttıkça öğrenci ve öğretim elemanı profilimizin de kalite açısından yukarı doğru bir hızlanması kaçınılmaz görünüyor” dedi.

Rektör Laçiner, konuşmasında Yabancı Diller Yüksekokulu yeni binasında örnek bir yabancı dil eğitimi vermeye başladıklarını da ifade ederek, “Merkezi ısıtmalı ve soğutmalı sınıflar, YÖK işbirliğiyle oluşturulan yabancı dil laboratuvarları, büyük bir konferans salonu ve diğer imkanlarıyla Yabancı Diller Yüksekokulu kısa sürede üniversitemizin yüz akı bir binası haline geldi. İngilizce hazırlık sınıfına ek olarak Arapça hazırlık da ÇOMÜ’nün önemli atılımları arasında yer alıyor. ÇOMÜ ülkemizde yüzde 100 Arapça hazırlık eğitimi veren tek İlahiyat Fakültesi’ne sahip. ÇOMÜ Arapça eğitimi konusundaki gücünü diğer bölümlerde de kullanmak arzusunda. Aynı bağlamda Japonca başta olmak üzere, diğer dillerde dil öğretimine büyük bir önem veriyoruz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir