ÇOMÜ’de Yeni Bölüm ve Anabilim Dalları Açıldı

24 Aralık 2015

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 09.12.2015 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde yeni bölüm ve ana bilim dallarının açılmasına karar verildi.


Alınan karara göre; ÇOMÜ Turizm Fakültesi’nde Rekreasyon Yönetimi Bölümü, Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda Enerji Yönetimi Bölümü, Diş Hekimliği Fakültesi’nde Klinik Bilimleri Bölümü, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı, Endodonti Anabilim Dalı, Ortodonti Anabilim Dalı, Pedodonti Anabilim Dalı, Periodontoloji Anabilim Dalı, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Temel Bilimler Bölümü ve Temel Tıp Bilimleri Anabilim Dalı’nın açılması uygun görüldü.

Diş Hekimliği Fakültesi’nde açılan bölüm ve anabilim dallarıyla birlikte Diş Hekimliği Fakültesi’nin akademik teşkilatlanması tamamlanmış olup ilgili anabilim dallarına öğretim üyesi alınması süreci başlayabilecek.

Öte yandan Çanakkale ve bölgesinin nitelik ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda açılan, istihdamı yüksek bölümlerden Enerji Yönetimi Bölümü, içerik itibariyle öğrencilerin, hızla değişen ve gelişen enerji teknolojilerini öğrenmelerine ve bu alanda bilgi ve tecrübelerini arttırmalarına imkan sağlayacak. Bireylerin ya da toplulukların boş zamanlarında gönüllü olarak yaptıkları dinlendirici ve eğlendirici etkinlikler olarak değerlendirilen rekreasyonun turizm ile kesiştiği çerçevede kurum ve kuruluşlar, turizm ve rekreasyona yönelik akademik bilgiler ve yönetici vasıfları ile donatılmış çalışan ve yöneticilere ihtiyaç duymaktadır. ÇOMÜ Turizm Fakültesi’nde açılan Rekreasyon Yönetimi Bölümü’nde başta Türk turizmi olmak üzere aynı zamanda uluslararası alanda ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücüne sahip, sektörün sorunlarına dair çözüm ve akademik bilgi üreten yönetici adayları yetiştirilecek.

 

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir