ÇOMÜ’de Yesevilik ve Melamilik Paneli Düzenlenecek

ÇOMÜ’de Yesevilik ve Melamilik Paneli Düzenlenecek
17 Mayıs 2014

20 Mayıs 2014 Salı günü, ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Tarih Topluluğu ve Doğu Batı Topluluğu tarafından tertip edilen bir panel gerçekleştirilecek.

“Horasan’dan Anadolu’ya Yesevilik ve Melamilik” adını taşıyan panelde Selçuklular’dan itibaren Anadolu’da etkisini gösteren Yesevilik’in yanı sıra Osmanlı kuruluş döneminde önemli mutasavvıflar tarafından temsil edilen Melamilik ele alınacak. İstanbul’dan Araştırmacı Yazar Müfit Yüksel, Sakarya Üniversitesi’nde Doç. Dr. Haşim Şahin, Ankara’dan Araştırmacı Yazar Mehmet Akif Köseoğlu ve ÇOMÜ Sosyoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Aznavur Demirpolat, konuyla ilgili ilmi yaklaşımlarda bulunacaklar.

Konu ile ilgili olarak bilgi veren ÇOMÜ Tarih Topluluğu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Kürşat Solak, panelin siyasi tarihten çok sosyal tarihe ışık tutmak amacını taşıdığını, tarih araştırmalarında önemli bir eksik olarak karşımıza çıkan sosyal tarih mevzularını, öğrencilerin ve ilgililerin dikkatin sunulacağını belirtti.

Etkinlik, 20 Mayıs 2014 Salı günü saat 14.00’de Terzioğlu Yerleşkesi Troya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek ve yaklaşık iki saat sürecek.

[comu.edu.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir