ÇOMÜ’den Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevine “Oyun Odası”

08 Haziran 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu işbirliği ile “Orada Olmak Onların Seçimi Değil” adlı proje hayata geçirilerek cezaevinde “Oyun Odası” kuruldu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Lisans Programı’nda yer alan Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi kapsamında öğretmen adayları Sevda Çim, Hüsne Merve Erdoğmuş, Gülce Nur Ertaş, Fatma Şule Yaka ve Danışman Öğretim Elemanı Doç. Dr. Ebru Aktan Acar’ın rehberliğinde yürütülen proje ile oluşturulan Oyun Odası’nın açılışı öncesi projede yer alan öğrenciler proje hakkında bilgi vererek sunum yaptılar.

Cezaevi Müdürü Sedat Tekin ile Sosyal Hizmetler Uzmanı Evren Topses’in de katkılarıyla yürütülen projenin öncelikli amacının cezaevinde annesi ile kalan 0-6 yaş arası çocukların sağlıklı büyüme ve gelişimlerini desteklemek olduğunu kaydeden öğrenciler, hedef kitlesini, annesi ile cezaevinde kalan okul öncesi dönemdeki çocukların oluşturduğu proje ile çocukları koğuş ortamından uzaklaştırmak ve proje kapsamında hazırlanan “Oyun Odası’nda” eğlenmelerini sağlayarak hoşça vakit geçirmelerinin amaçlandığını da ifade ettiler.

Oyun Odası’nın açılışı Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Cezaevi Müdürü Sedat Tekin, cezaevi kurum amirleri ve öğretim elemanlarının katılımı ile gerçekleşti.

Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal konuşmasında özellikle kapalı ceza infaz kurumlarında çeşitli nedenlerle tutuklanan bayan mahkumların, 0-6 yaş grubundaki anneye bağlı olan çocuklarının bakımının cezaevinde bir sorun olduğunu belirterek, “Türkiye’de dört, beş büyük cezaevinde böyle çocuk odaları var. Biz de bunun eksikliğini hissettik. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Doç. Dr. Ebru Aktan Acar ve onların öğrencileri, cezaevi idaresi ve cezaevi savcımız kanalıyla, bu projeyi hayata geçirmeyi arzuladık, gayet de güzel olduğunu düşünüyoruz. Çocukların annesiyle birlikte koğuşta kalması çocuğun ciddi anlamda ileriki yıllarda psikolojik altyapısını bozan, onları rahatsız eden bir eksiklikti. Bu projeyle biz bu eksikliği kapatmayı arzuladık. O anlamda tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Doç. Dr. Ebru Aktan Acar ise Türkiye cezaevlerinde Oyun Odası’nın çok yaygın bir uygulama olmadığını belirterek bu projenin ileriki dönemlerde daha da geliştirilmesini arzu ettiğini belirtti. Acar, projenin hazırlanmasına katkı sunan herkese de teşekkür etti.

Projeye Doğtaş Mobilya A.Ş., İstanbul ÇABA Derneği, Türkiye Özel Okullar Birliği ana sponsorluğunda Ayze, Bahar Kırtasiye, Berkay Yapı, Eğiten Kitap, Furkan Kırtasiye, Ses Elektronik, Yumurcak Giyim ve Teta Org. gibi Çanakkale’den çok sayıda kişi, kurum ve kuruluş destek oldu.

[Kaynak: comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir