Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesinden gelen bir heyet Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesindeki yerel balıkçıları nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve sularımızda avı tamamen yasak olan hayvanlar konusunda bilgilendirdi.

Küçükkuyu Su Ürünleri Kooperatifi ile ortaklaşa düzenlenen bilgilendirme toplantısına başkanlık eden Prof. Dr. Mustafa Alparslan, karasal ortamda olduğu gibi sucul ortamlarda (Deniz,Akarsu, Dere ve Göller) halen yaşayıp değişik nedenlerle nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz canlılarının bulunduğunu belirterek, ?Bu canlıların da balıkçılarımız tarafından bilinmesi için hazırladığımız bir dosya ile CD?yi Küçükkuyu Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Mustafa Tosun’a verdik. Yapılacak avlanma sırasında bu tür canlıların yakalanması durumunda üniversitemiz ile çok hızlı bir şekilde iletişim içinde olmaları bizleri mutlu edecek. Bizler birlik ve beraberlik içinde bu çalışmayı sürdürmekten yanayız? dedi.

Küçükkuyu Linda Çay Bahçesinde yapılan toplantıda balıkçıların sorunlarını da Alparslan’a anlatan Kooperatif Başkanı Mustafa Tosun, özellikle su ürünleri yasa ve yönetmelikleri konusunda sıkıntı yaşadıkmarını belirtti. Alparslan da bu konularla ilgili ileriki günlerde geniş katılımlı bir toplantı yapacaklarını söyledi. Toplantıya Prof. Dr. Mustafa Alparslan’a Yrd. Doç. Dr. Ekrem Şanver Çelik ve Yrd. Doç. Dr. Sabri Bilgin de eşlik etti.
İHA