ÇOMÜ’lü Sağlıkçılar Mezun Oldu

24 Haziran 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu 2008-2009 Eğitim Öğretim Dönemi Hemşirelik, Ebelik ve Acil Yardım mezunları ant içme töreni Troia Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Sağlık Yüksekokulu birincisi Aysun Yurdakul’un konuşmasıyla başladı. Yurdakul, yüksekokulu başarıyla bitirmenin onurunu yaşadığını belirterek kendisini yetiştiren hocalarına arkadaşları adına teşekkür etti. Törende bir konuşma yapan Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Arzu Tuna Mola ise Türkiye’nin üreme sağlığını geleceğe taşıyan ebe mezunları ve maddi ve manevi katkı veren aileleriyle gurur duyduklarını belirterek mezunları kutladı.

Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç Dr. Metehan Uzun mezunlara seslenerek şunları ifade etti: “Bugün 4 yıllık zorlu bir süreci başarıyla tamamlayarak ülkemize hizmet edecek birey vasfını kazanmanın onur ve gururunu yaşayacağınız gündür. Doğacak tüm çocukların dünyaya ilk gözlerini açtıklarında görecek ilk insanlar olacak olan ebeler, hastalıkta ve sağlıkta insanların en önemli yardımcıları olacak hemşireler, ülkemizde yaşanan her türlü felakette insanlarımızın tutan eli, yürüyen bacağı olacak bazen gözyaşlarını dindirecek bazen de göz yaşlarına ortak olacak olan acil yardım ve afet yönetimi öğrencileri sizleri tebrik ediyor ve bu zorlu görevlerinizde başarılar diliyorum” dedi.

Törende son olarak konuşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Akgün ise mezun öğrencileri kutlayarak, ” Siz, bugüne kendiniz, kendi çabanızla ve kendi kişiliklerinizin birikimiyle geldiniz. Şimdi bulunduğunuz nokta, yani mezun olmanız bir başarıdır. Bununla ne denli övünseniz hakkınızdır. Sizlere çalışma arkadaşlarım olarak seslenmek istiyorum. Yaşam sizsiniz, hayat sizsiniz. Yaşamınız sizin başınıza gelenlerle değil sizin onlara verebileceğiniz cevaplarla, tepkilerinizle ve bundaki çabalarınızla biçimlenir. Bizi insan kılan başımıza neler geldiği değil onlara verdimiz yanıtlardır. Enerjik olun, enerjik yürüyün, enerjik dinleyin, enerjik düşünün. Bu sizi çoğaltır. Öncelikle kendi ruhsal ve bedensel sağlığınızı koruyun. Çünkü sağlıklı olmayan bir kimsenin toplum ve insan sağlığını koruması ve geliştirebilmesi mümkün değildir. İlkeleriniz inançlarınız olsun. Yaşama önyargısız bakın. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen bir zihniyetin mirasçısıyız biz. Kendinizi sürekli yenileyin ve geliştirin. Ancak böyle otonomi ve saygı kazanabilirsiniz. Sevginiz karşılıksız ama saygınız karşılıklı olsun. Sizleri fikri hür, irfanı hür, vicdani hür gençler olarak yaşamın en güzeline doğru uğurluyor ve her birinize ‘keşke’siz bir hayat diliyorum” dedi.

Tören sonunda bölüm öğrencileri ant içtikten diplomalarını aldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir