“Çözüm Bulunmazsa 7 Kasım’da Kendimi Yakacağım”

03 Kasım 2013

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi Kurşunlu Köyü’nde açılacak feldspat madeni ve yol çalışması için ormanlık alandaki ağaç kesimlerine tepkiler büyüyor. Köy sakinlerinden Bülent Özüren’in 28 Ekim Pazartesi günü çadır kurup başlattığı açlık grevi devam ederken diğer köylüler de Killik Tepe civarındaki araziye çadırlar kurarak tepkilerini gösteriyor. Özüren, yetkililerin çözüm yolu bulmaması halinde kendisini yakacağını iddia etti.

Kurşunlu Köyü yakınındaki Killiktepe Mevkii’nde, özel bir firma tarafından işletilecek feldspat madeni ve oraya ulaşımı sağlayacak yol için yapılan ağaç kesimine tepkiler devam ediyor. Bölgeye gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan konuyu Meclis’e taşıyacağını söyleyerek “Bu tepede antik bir kent bulunuyor. Tepenin altındaki tarihin gün yüzüne çıkarılması amacıyla kazı yapılması gerekirken, o kentin yanı başında olan araziler kazılıyor” açıklamasında bulundu. Köyün yakınında yapılan ve bundan sonra yapılacak bu çalışmalar nedeniyle köyde yaşayan vatandaşların hayatlarının tehdit altında olduğunu vurgulayan Soydan, “Buradan bir kaya yuvarlanabilir. Gece yaşanabilecek bir heyelanla insanlar hayatını kaybedebilir. Bu canı kim ödeyebilir? Maden bulunur, ağaç dikilebilir ama can yaratılamaz.” dedi.

“Çözüm bulunmazsa 7 Kasım’da kendimi yakacağım”
28 Ekim Pazartesi günü çalışmalara tepki göstermek amacıyla çadır kurarak açlık grevine başlayan köy sakinlerinden Bülent Özüren, 7 Kasım’a kadar maden çalışmaları ve ağaç kesimlerinde bir çözüme ulaşılamadığı takdirde kendini yakacağını iddia etti. Özüren, “Burada yaşama hakkımız var. Bu hakkımız gasp edilmesin. Madenciye tanınan haklar bizim için gasp edilmesin. Bizi korusunlar. Biz isyankar değiliz, asi değiliz. Biz halkız. Bizi ötekileştirmeden, yaftayı boynumuza asmadan bize sahip çıkmalılar. Bu köy helak olacak. Ne olur Allah aşkına gelin buradan neye imza attığınıza bakın. Burası heyelan bölgesi. Biz köylüler risk altındayız” dedi. Bölgeye gelen Çanakkale Tabipler Odası Başkanı Naci Hasanefendi ve ekibi de Özüren’i sağlık kontrolünden geçirdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir