ÇTSO 2014 Yılı Ağustos Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

ÇTSO 2014 Yılı Ağustos Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
28 Ağustos 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ağustos ayı olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezi İçdaş Salonu’nda yapıldı. Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay, siyasetteki değişimle birlikte önümüze gelen yeni dönemin, kentimizin dönüşümü için kilometre taşı olmasını istediklerini belirterek, “Bu yeni dönemde Çanakkale de tıpkı diğer önemli metropoller gibi büyük yatırımlarla birlikte anılmalıdır” dedi.

ÇTSO Yönetim Kurulu adına kürsüye gelen Güven Barış Yüksel de, 7 Ağustos’ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde yapılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı VII. Ticaret ve Sanayi Şûrası’na, ÇTSO’yu temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin’in katıldığını ve Çanakkale’nin başta her türlü ulaşım olmak üzere yat limanı, kruvaziyer, üniversite, teşvikler, master plan ile ilgili taleplerini ilettiğini belirtti.

OSMAN OKYAY: “EKONOMİDE HIZLANMA GEREKİYOR”
ÇTSO Ağustos ayı Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay, ülke olarak hareketli bir Ağustos ayını geride bıraktığımızı ve 10 Ağustos’ta ülkemizin ilk kez halkoyuyla bir Cumhurbaşkanı seçtiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“30 Mart seçimlerine göre katılım bir miktar düşük de olsa, seçimlerin büyük bir demokratik olgunluk içinde gerçekleşmesi memnuniyet yarattı. Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, oy kullananların yüzde 52’sine yakın bir bölümünün teveccühüyle Köşk’e çıkmaya hak kazandı. Yarın bir devir teslim töreni yapılacak ve Türkiye için yeni bir dönem başlamış olacak.
Ülkemizin ekonomide hızlanmaya ihtiyacı var. İş dünyası olarak beklentimiz, hiç vakit kaybetmeden; Türkiye’nin katma değeri ve teknolojisi yüksek sanayi ile ekonomik dönüşümünü hızlandıracak; ülkeyi cari açık derdinden ve orta gelir tuzağı riskinden kurtaracak reform adımlarının hızla atılmasıdır.
Bunun için Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın senkron halinde çalışmasının önemi büyük. Sayın Ahmet Davutoğlu tercihini de bu gözle değerlendirmenin doğru olacağı inancındayız.
Bu vesileyle, 7 yıllık görev süresi boyunca son derece başarılı bir Cumhurbaşkanlığı sergileyen Sayın Abdullah Gül’e hizmetleri için şükranlarımızı sunuyor, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Ahmet Davutoğlu’na da yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.”

KÖPRÜ VE OTOYOLLAR MUTLAKA HIZLANMALI
Siyasetteki değişimle birlikte önümüze gelen yeni dönemin, kentimizin dönüşümü için kilometre taşı olmasını istediklerini belirten ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu yeni dönemde Çanakkale de tıpkı diğer önemli metropoller gibi büyük yatırımlarla birlikte anılmalıdır. İstanbul’un çok hızlı büyümesi, Çanakkale gibi potansiyeli olan kentlere dağıtılmadıkça daha mutlu bir ülke haline gelemeyiz.
Bu kapsamda;

  • – Hayati önemi olan İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale otoyolunun mutlaka hızlanması lazım.
  • – Bu yol, Çanakkale Boğazı’na köprü, tüp geçit ve demiryolu projeleriyle limana bağlanmalı ve böylece İstanbul’un üstündeki büyük yük dağıtılmalı. Bu entegrasyonun, 13 saatlik Ege bağlantısını 4.5 saat kadar kısaltması mümkün.
  • – Lojistik entegrasyon, ülkemizin en acil ihtiyaçlarından. Dış ticaretimizde 8.5 milyar dolar kadar navlun açığı veriyoruz. Çanakkale gibi bir merkezin entegre bir şekilde devreye alınması bu açıdan çok önemli.
  • – Bu yatırımların, Çanakkale’nin turizm potansiyelini açığa çıkartması ve tarımda büyük rekabet avantajı da sağlaması mümkün.

Bu bölgenin;

  • – Yenilikçi sanayi yatırımlarının çekilmesinden kamu desteklerinin azlığına,
  • – Arazi toplulaştırmasından tarımsal desteklerin artırılmasına,
  • – Sulama kanallarının rehabilitasyonundan Avrupa’ya zeytin ve zeytinyağı ihracatındaki haksız fonun kaldırılmasına kadar pek çok meselesi var.

Ancak yeni dönemde kentin bütün dinamiklerinin el ele verip Çanakkale’yi hak ettiği noktaya taşıması mümkün.
Bunun için odamızın liderliğini önemsiyorum. İnşallah Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü Yıldönümü, kentimizin bir çekim merkezi haline gelişinin miladı olur.”

GÜVEN BARIŞ YÜKSEL: “ÇANAKKALE’YE KALICI ESERLER KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
ÇTSO Yönetim Kurulu adına konuşmak üzere kürsüye gelen Yönetim Kurulu Üyesi Güven Barış Yüksel ise, “Bildiğiniz gibi 2014 yılına hep beraber yerel seçim heyecanı ile girdik. Yerel seçimlerin ardından Ülkemizin gündemini Cumhurbaşkanlığı seçimi tuttu. 10 Ağustos’ta 12. Cumhurbaşkanımızı seçmek üzere oylarımızı kullandık” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şimdi önümüzde 2015 Genel Seçimleri var, yine yeni bir seçim atmosferi ve gerilimi yaşamadan gerçek gündemimiz ekonomiye, işimize odaklanmalıyız. Dünyada da gündem sıcak, çevremiz malum kaynıyor, geçen ayki toplantımızda başkanlarımız düşüncelerini aktardılar. Hepimizin temennisi ülkemizin etrafındaki ateş ve kan çemberinin bir an önce sona ermesi ve ülkemize de sirayet etmiş olan mülteci sorunun bir an önce çözülmesidir.
Bu gerginlik ortamında ve seçimlere 1 yıl kala muhakkak ekonomiye dönmemiz gerekiyor. Üretimimizi, ihracatımızı, cari açığımızı, faizleri, çekleri konuşmamız gerekiyor. Ekonomide cari açık çok az düşüyor olsa da önümüzdeki en büyük sorundur. Hedefimiz 5 olmakla birlikte enflasyon 9 seviyelerinde müzminleşti. İsteğimiz bütçe giderlerinin enflasyonun üzerinde artmaması yönündedir.
Türkiye’nin büyümesi yüzde 85 özel sektörle gerçekleşiyor. Biz Çanakkale iş dünyasını temsil ederken üst kuruluşumuz TOBB 1.5 milyonun temsilcisi. 7 Ağustos’ta TOBB’da yapılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı VII. Ticaret ve Sanayi Şurası’na Odamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Bülend Engin katıldılar. Çanakkale’mizin başta her türlü ulaşım olmak üzere yat limanı, kruvaziyer, üniversite, teşvikler, master plan ile ilgili taleplerimizi ilettiler. Şura’da ayrıca çeklerde yaşanan sıkıntılar gibi genel sorunların da dile getirildiği bilgisini Başkanımız verdi.
Ülkemizin zenginleşmesi, milli gelirimizin artması, işsizliğe çözüm bizim elimizde. Bu sebepten iş dünyasının beklediği reformlar bir an önce yapılarak iş dünyasının önü açılmalı. İş dünyası yatırım yapacak ancak yatırım için sermayeye ihtiyacı var. Yatırımlarını yapmak için bankalardan destek almak durumunda. Ancak faizler gözünü korkutuyor. Faizler düşsün ki yatırımlar artsın, işsizlik azalsın, ülke büyüsün.”

“GIDA İHTİSAS OSB İLE İLGİLİ RAPORUMUZ VALİLİK’TE”
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak Çanakkale’ye kalıcı eserler ile katkı sunmak için çalışmaya devam ettiklerini belirten Güven Barış Yüksel, şöyle devam etti:

“Su Perdesi, Games of Troy projeleri çalışmalarımız devam ediyor. Çok önem verdiğimiz Gıda İhtisas OSB ve Çan OSB ve ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Ezine’de kurulacak olan Gıda İhtisas OSB ile ilgili raporumuzu görüş alınmak üzere Çanakkale Valiliği’ne ilettik. Oradaki görüşün tamamlanması ile Bakanlığa ileteceğiz Çanakkale’de ekonominin çarklarının, ÇTSO önderliğinde iyi organize edilen Organize Sanayi Bölgeleri ile döneceğini ve işsizliğe de çözüm olacağını düşünüyoruz.
Girişimcilik eğitimlerinde Türkiye’deki oda ve borsaların önündeyiz. Üyelerimizin ihtiyaç ve taleplerini değerlendiriyor, elimizden geldiğince sorunların çözümünde yardımcı oluyoruz. Çanakkale’ye hepimizin borcu var. Bu potansiyeli kullanmak, ilimizi hak ettiği konuma getirmek için çok, daha çok çalışmalıyız ve kazanan daima Çanakkale olmalı.”

Meclis toplantısının daha sonraki bölümünde önceki toplantı tutanağının okunarak onaylandı ve Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2014 Temmuz ayı mizanı ile ilgili raporu okundu ve Temmuz ayı mizanı onaylandı. Meclis toplantısında ayrıca, Meclis üyelerinden gelen talep üzerine, ÇTSO Burs Yönetmeliğinin bazı maddeleri üzerinde görüşüldü ve bir madde üzerinde oy birliği ile değişiklik yapıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir