ÇTSO 2014 Yılı Son Meclis Toplantısı Yapıldı

30 Aralık 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Aralık ayı Meclis toplantısı, Kongre ve Fuar Merkezi İÇDAŞ Salonu’nda yapıldı. 2014 yılının son Meclis toplantısını, Meclis Başkanı Osman Okyay yönetirken, toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin ve Başkan Yardımcıları Sadık Aydoğan, Mert Mildon, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Selçuk Erdoğan, Emin Aydoğan, Güven Barış Yüksel, Hasan Yürükçü, Hikmet Sezen, Mustafa Kansu, Selçuk Semizoğlu ile Meclis ve komite üyeleri katıldılar.

Meclis toplantısının ardından, Çanakkale üst düzey protokolünün de katıldığı Su Perdesi gösterimi izlendi. Su Perdesi gösterisinin ardından, kent protokolünün de katıldığı akşam yemeğine geçildi. ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, konuşmasında Türkiye ve Çanakkale’de 2014 yılının bir değerlendirmesini yaparken, Başkan Bülend Engin, 2015 yılının yüreği Çanakkaleli olanlar için ayrı bir anlam ve önem taşıdığını belirtti.

Aralık ayı Meclis toplantısında ÇTSO’nun 2015 yılı bütçesi oybirliği ile kabul edilirken, toplantının konuk konuşmacıları Batı Trakya İskeçe’de kurulu Alsamar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Müminoğlu ile Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapacak olan Çebi Kilit ve Mobilya Aksesuarları A.Ş. İsmail Salın oldular.

Aralık ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Osman Okyay’ın konuşması ile başladı. Osman Okyay, 100’üncü yılını büyük bir gururla kutlayacağımız Çanakkale Zaferi’ni aynı zamanda kentimizi hak ettiği gelişmişlik seviyesine çıkaracak önemli bir kaldıraç ve motivasyon vesilesi yapabilmemiz gerektiğini belirterek, “Bizi bugünlere taşıyan Çanakkale ruhunun ülkemizin aydınlık yarınlarının da teminatı olduğuna inanıyorum” dedi.

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay şöyle konuştu:

“Bugün aramızda çok değerli misafirlerimiz var. ÇEBİ Kilit ile Batı Trakya’dan Alsamar ve Ergonom şirketlerinin patron ve yöneticilerine Meclisimize hoş geldiniz diyorum. 2014 yılının son Meclis toplantısında bir aradayız. Tozun dumana karıştığı, kaotik bir yıl yaşadık. IŞİD’le terörün çirkin yüzünü… Rusya-Ukrayna gerilimiyle, artık hatırlamak bile istemediğimiz soğuk savaş tehdidini bir kez daha karşımızda bulduk.
Soma ve Ermenek’le birlikte ağladık. Küresel ekonominin iyileşme ivmesinin yavaşladığı, Avrupa Birliği’nde büyüme sorununun kronikleştiği bir dönemde iş yapmaya çalıştık. Gerilimli geçen 30 Mart yerel seçimleri ve ardından ilk turda biten Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle, siyasi istikrarın yeni bir dengede kurulduğu yeni bir döneme başladık. Sonuçta yüzde 4’lük büyüme hedefimizin yüzde 3 civarında realize olduğu, maalesef enflasyon, işsizlik ve faizde çift hanelere çıktığımız bir yılı geride bırakıyoruz.
2014 ekonomide bu anlamda ne öldüren, ne güldüren ama aynı zamanda 2015 ve sonrası için önemli stratejilerin belirlendiği kritik bir tohum ekme yılı oldu. Çözüm sürecinde iniş çıkışlara rağmen yaşanan ilerleme, devletin zirvesinde sorunsuz gerçekleşen yeni görev dağılımı ve yeni hükümetin yılın son çeyreğinde açıkladığı yapısal dönüşüm paketleriyle reform iradesini ortaya koyması; 2015 yılı için umut veren gelişmeler.
2015’in Haziran ayında bir genel seçim yaşayacağız. Bu seçimle birlikte, olağanüstü bir gelişme olmazsa önümüzdeki dört yıl, toplumsal barış başta olmak üzere tüm önemli sorunlarımızın çözümüne odaklanabileceğimiz, yapısal dönüşüm hedeflerini hayata geçirebileceğimiz bir atılım dönemi olma potansiyeli taşıyor.
Çok değerli bir dört yıldan söz ediyoruz. Bu dönemi her alanda vasatın egemenliğinin kırıldığı, verimli ve yenilikçi fikirlerin ete kemiğe büründüğü bir yeniden uyanış dönemi haline getirmeliyiz. Bu dönemi yeni bir sanayi hamlesinin başlatıldığı, Türkiye’nin her alanda bir çekim merkezi haline geldiği, küresel pazarlarda Türk markalarının serpildiği bir seferberlik dönemine çevirmeliyiz.
Bu saydıklarımın bizim için bir tercih değil, bir zorunluluk olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. 2001 krizinden bu yana, yüksek büyümeyle birlikte gelir dağılımındaki adaletsizliği birlikte düzeltebilen nadir ülkelerden biri olmayı başarabildik. Büyümede son üç yıldır yaşadığımız yavaşlamaya rağmen yüksek gelir grubuna girmeye ilk aday ülkelerden biriyiz.
Küresel krize rağmen 2009-2014 döneminde 5.7 milyon yeni istihdam oluşturabildik.

  • Aralık başı itibariyle üstlendiğimiz G-20 dönem başkanlığı,
  • Düşen petrol fiyatlarının ekonomimize sağlayacağı destek,
  • Seçimlerden sonra başlaması muhtemel bir yeni Anayasa hazırlığı,
  • 2015’te 400 milyar lirayı bulması beklenen yatırımlar, bizi yeni bir düzleme taşıyabilecek güçlü motivasyonlar.

Zorluklarımız yok mu? Elbette var, hem de çok. Ama zorluklarımızın bizi keskinleştiren birer bileğ taşı olduğunu unutmamamız lazım.
2015 yılının Çanakkale için daha büyük bir anlam ve önemi var. 100’üncü yılını büyük bir gururla kutlayacağımız Çanakkale Zaferi’ni, aynı zamanda kentimizi hak ettiği gelişmişlik seviyesine çıkaracak önemli bir kaldıraç ve motivasyon vesilesi yapabilmemiz lazım.
Çünkü bu salonda bulunan herkesin birlikte yaptığı şey sadece üretmek, almak, satmak değil… Bizi birbirimize yakınlaştıran, kenetleyen, bir arada tutan ortak bir çaba, ortak bir inanç, ortak bir güç, ortak bir tutku, ortak bir sevda var… O sevdanın adı da Türkiye… Ben, bizi bugünlere taşıyan Çanakkale ruhunun ülkemizin aydınlık yarınlarının da teminatı olduğuna inanıyorum.”

“2015 YILININ ÇTSO AİLESİ İÇİN DE ÇANAKKALE’YE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETME AŞKI İLE DOLU OLMASINI DİLİYORUM”
Ardından Yönetim Kuruu Başkanı Bülend Engin kürsüye geldi. 2015 yılının yüreği Çanakkaleli olanlar için ayrı bir anlam ve önem taşıdığını belirten Bülend Engin’in konuşması şöyle:

“ÇTSO’nun verimli geçirdiği 2014 yılının son toplantısında bir aradayız. Gündemimiz yoğun, konuklarımız var. Aylık mizan ve bütçe sunumumuz olacak. Daha sonra da Su Gösterileri Sistemimizin tanıtımı ve yemeğimiz var. Bu yüzden sizlere uzun olmayan bir konuşmayla hitap edeceğim.
Her ay Meclis toplantılarımızda sizlere faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik. Projelerimizle ilgili gelişmeleri paylaştık. Üye bilgilendirmelerimizle de tüm üyelerimize aktardık. Son toplantımızın ardından 17 Aralık tarihinde Pirî Reis Müze’mizin açılışını yoğun bir katılım ile gerçekleştirdik. 29 Ekim’de Games of Troy’u Çanakkale ile buluşturmuştuk. İki ay ara ile bugün 29 Aralık’da projemizin ikinci ayağı Su Perdesini Çanakkale’ye armağan ediyoruz. Bir projemizi daha Çanakkale’ye kazandırmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz.
Bugün aramızda yatırımcı dostlarımız, misafirlerimiz var. Çanakkale OSB’ye yatırım yapmak üzere girişimde bulunan ÇEBİ Kilit Firması’nın Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Çebi ve Genel Koordinatörü Sayın İsmail Salın’a hoş geldiniz diyorum. Kendileri ile bugüne kadar hep kağıt üzerinde, yazışmalar halinde görüşmelerimiz oldu. Çanakkale’de yatırım yapmak, istihdam yaratmak isteyen tüm yatırımcılara kapımız açık.
Yönetim Kurulumuza ilettikleri sorunlarına ortak akıl ile yardımcı olmak, yatırımları hakkında hep birlikte fikir sahibi olmak için sizlerle paylaşmalarını yeğledik. Çanakkale OSB de kalan sınırlı sayıda parselleri; üretimiyle ülkemize katma değer yaratacak ve kentimize kayda değer istihdam sağlayacak yatırımcılarla buluşturmak arzusundayız. Ülkemizde bütün yatırımcıların hak ve hukukları, yasa ve yönetmelikler güvencesinde olup bizler de bu çerçevede yatırımcılarımızın daima yanında olacağız. Kendilerini bir an önce Çanakkale’de görmek istediğimizi ve bundan mutluluk duyacağımızı huzurlarınızda kendilerine iletiyorum.
Diğer dostlarımız ise Yunanistan’dan, Batı Trakya’dan geldiler. Alsamar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Müminoğlu, Pazarlama Müdürü Sayın Murat Müminoğlu, Ergonim Ltd. Şirketi?inden Sayın Mehmet Çavuşoğlu ve Ekonomist-İş Danışmanı Sayın Onur Mustafa Ahmet beyefendilere de hoş geldiniz diyorum. Yönetim Kurulu Üyelerimizin Yunanistan seyahati sırasında tanışmaları ve Çanakkale’de yatırım yapmak istediklerini söylemeleri üzerine ortak heyecan ile bugün aramızda oldular, onur verdiler. Kendilerini birazdan dinleyeceğiz.
2015 yılı Tarife ve Bütçemizi, birazdan sizlere Yönetim Kurulunda vekilim arkadaşım Barış Bey arz edecek, ardından Hesap İnceleme Komisyonumuz da Bütçe ile ilgili raporunu sunacak. Görev süremizce olduğu gibi, 2015 yılında da şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerimiz ile üyelerimizin alın teri ile ödediği her kuruş aidatının titizlikle, üyelerimiz ve Çanakkale için sarf edileceğinden şüpheniz olmasın.
Başlarken de söylediğim gibi bugün sözü çok uzatmak istemiyorum. Çünkü bugün Çanakkale Boğazı konuşacak, denizimiz dile gelecek, şanlı tarihimize tanıklık eden mavi sular bugün bize yeni güzelliğiyle bakacak. Yüreği Çanakkaleli olanlar için ayrı bir anlam ve önem taşıyan 2015 yılının ÇTSO Ailesi için de Çanakkale’ye ve Ülkemize hizmet etme aşkı ile dolu olmasını diliyorum.
Kazananın hep Çanakkale ve Ülkemiz olması dileklerimiz ile birlikte yeni başlangıçlara, kalıcı huzura, artan mutluluklara vesile olmasını, sağlık, huzur ve başarı getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

BATI TRAKYA’DA İŞ VE YATIRIM OLANAKLARI
Daha sonra toplantının konuk konuşmacısı Batı Trakya İskeçe’de kuruluAlsamar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Müminoğlu kürsüye geldi. Konuşmasında, Yunanistan’da yaşanan krizden ve krizin doğurduğu Batı Trakya’daki iş ve yatırım olanaklarından söz eden Müminoğlu, Çanakkaleli işadamlarına hitaben “Batı Trakya’daki yatırım fırsatlarını değerlendirirseniz iyi olur. Bizler burada, sizler orada neler yapabiliriz diye müzakere edersek ve elimizi çabuk tutarsak, daha hızlı sonuç alabiliriz” dedi.

Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapacak olan Çebi Kilit ve Mobilya Aksesuarları A.Ş. İsmail Salın, firmasını tanıttı ve Çanakkale OSB’ye 59 metrekare arazi üzerine 25 bin metrekaresi kapalı olacak şekilde 80 milyon lira değerinde bir tesis kurma hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Sayın, yatırım yapacakları arazinin yanında Dardanel firmasının yatırım yapacağını ve bu firmanın yaptığı üretimden dolayı koku ve atık konusunda firma olarak bir takım endişeleri oluştuğunu belirtti. Salın, “Ancak Dardanel firmasının bize bir hafta önce verdiği brief’te endişelerimizin yersiz olduğunu, firmanın modern ve yeni teknolojiye dayalı bir üretim tesisi kuracağını öğrendik” dedi.

“BÜTÇEYİ HESAP VEREBİLİRLİK İLE ÜYE ODAKLI HİZMET ANLAYIŞI İLE YÖNETİYORUZ”
2014 Kasım ayı mizanın incelenmesi ve onayından sonra Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Güven Barış Yüksel’in 2015 Tarifesi ve Bütçesini sunumuna geçildi. Güven Barış Yüksel, 2015 bütçesi sunuş konuşmasında, yönetim olarak temel prensiplerinin, azami tasarrufla kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak ve israftan kaçınmak olduğunu belirterek, “Bize düşen görev ve sorumluluk, böyle bir bütçeyi hesap verebilirlik ile üye odaklı hizmet anlayışı ile yönetmektir” dedi.
Güven Barış Yüksel şöyle konuştu:

“2015 gelir ve gider bütçemizi 2.400.000 TL olarak belirledik. Mevzuat gereği, Meclis Başkanımıza sunduk, Meclis Başkanımızın Hesap İnceleme Komisyonuna havalesi ile Komisyonumuz da raporunu hazırladı, birazdan sunacaklar.
Üyelerimize hizmet Çanakkale’ye ve Ülkemize hizmettir anlayışı ile yürüttüğümüz bir çalışma ve bütçe planımız var. Azami tasarrufla kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak, israftan kaçınmak temel prensibimiz. Güncel gelişmeler ve bazı gereklilikler sonucunda bir takım gider kalemlerimizi artırırken bazılarını kısmak durumunda kaldık.
Değerli Üyelerimiz, Odamızın parası bizlerin parası. Alın teri dökerek, binbir güçlük ve risk alarak elde ettiğimiz helal kazancımız ile pek çok üyemizin borç ile kredi kartı ile, yapılandırma ile ödediği aidatlardan oluşuyor. Bu yüzden; böyle bir gelir söz konusu olunca gerisi teferruattır zaten. Bize düşen görev ve sorumluluk, böyle bir bütçeyi hesap verebilirlik ile üye odaklı hizmet anlayışı ile yönetmektir.”

Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2015 Tarifesi ve Bütçesi ile ilgili raporu okunduktan sonra, 2015 Yılı Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat Tarifesi ile Hizmet Ücretleri Tarifesi tetkik edildi ve onaylandı. Son olarak 2015 Yılı Bütçesi de Meclis üyelerinin oybirliği ile onaylandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir