ÇTSO Başkanı Bülend Engin: “Marina Projesi Tüm Çanakkale’nin”

11 Mayıs 2011

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin ve Yönetim Kurulu Üyesi Mert Mildon, odanın projeleri ve hedefleri konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

ÇTSO Başkanı Bülend Engin, Marina projesinin Çanakkale’nin projesi olduğunu, ile gelen turist sayısının muhakkak artırılması gerektiğini belirtti. Çanakkale’de konaklayan turist sayısının 130 bin olduğunu ve bu rakamın Türkiye’ye gelen turist sayısının sadece yüzde 0.5’inde kaldığını vurgulayan Bülend Engin şöyle konuştu: “2008 yılında sadece İstanbul’a 7 milyon turist gitti ve bunun 2 milyonu deniz yoluyla geldi. Çanakkale Boğazı’ndan yılda 2 milyon turist geçiyor. Bunların nerdeyse tamamı bu kente uğramıyor. Daha sonra oturmuş “Marina yapalım mı, yapmayalım mı?, Oraya olur mu, buraya olmaz mı?” diye konuşuyoruz. Çanakkale’ye yazık etmeyelim. Bu boğazdan geçen iki milyon turistin bir milyonu Çanakkale’ye uğramalıdır. Çanakkale’ye gelen de, kalan da, alışveriş eden de kat kat artmalıdır. O zaman esnafımızın da, kentlimizin de geliri kat kat artar. O zaman Çanakkale turizmin kenti olur. Marina projesine bu perspektiften bakalım” dedi.

ÇARŞI CADDESİNİN ÜZERİ KAPATILACAK

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin ve Yönetim Kurulu Üyesi Mert Mildon, basın toplantısında ÇTSO’nun projeleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. ÇTSO’nun esnafın güçlendirilmesi için öncelikli olarak Çarşı Caddesini Geliştirme Projesi üzerinde durduğunu belirten Bülend Engin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çanakkale’de önümüzdeki dönemde yapılacak alışveriş merkezlerine karşı çarşı bölgesinin bir cazibe merkezi haline getirilmesi projesi için düğmeye basmış bulunuyoruz. Birinci Etap’ta İnönü Caddesi ile Çarşı Caddesi’nin kesiştiği noktadan İş Bankası ile Ziraat Bankası’nın olduğu noktaya kadar olan bölüm çelik konstrüksiyon ve membrandan oluşan özel malzeme ile kaplanacaktır. İkinci etapta da İş Bankası’ndan başlayıp Yalı Caddesi’ne kadar olan bölüm de aynı malzeme ile kapatılacaktır. Yılın 365 günü tüketiciyi her türlü iklim şartlarından koruyacak olan bu proje ile alışveriş devamlılık arz edecek ve ticari hayatta canlılık artacaktır” şeklinde konuştu.

İstanbul’da birçok AVM olmasına karşın Belediye’nin de katkısıyla Nişantaşı bölgesi ya da İstiklal Caddesi’nin alışverişin tüm yoğunluğu ile sürdüğü cazibe merkezleri olmasına dikkat çeken Bülend Engin, “Bu projemiz ile de özel günlerde kent merkezinde geç saatlere kadar alışverişin devamlılığı sağlanarak AVM’lere alternatif bir cazibe merkezi oluşturulacaktır. Diğer yandan da esnafın mülklerinin değerinin korunması sağlanacaktır” diye konuştu.

Toplantıda marina konusuna da değinen Bülend Engin, geçen hafta yapılan meclis toplantısında Marina işletmesi kurularak işletme izni alınması ve bu amaçla 100 bin lira sermayeli şirket kurulması kararı alındığını belirterek, gelişmeleri şöyle anlattı: “Bununla ilgili olarak Odamız Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan şirket kurulmasına ilişkin izin istedi. Çok kısa zamanda iznin alınmasıyla beraber şirketimiz faaliyetlerine başlayacaktır. Çanakkale Belediyesi ve GESTAŞ ile yaptığımız görüşmelerde, kendileri olaya sıcak baktıklarını ve kurulacak şirkette yer almayı düşündüklerini ifade etmişlerdir. Önemli olan Çanakkale halkının ve bürokrasinin odamızın önünü açarak hızla sonuca ulaşmamızın sağlanmasıdır. Gerekli izinleri aldıktan sonra; Marina’yı uluslararası tecrübeye sahip gerekli yeterlikteki bir firmaya yap-işlet-devret yöntemi ile kiralamayı planlıyoruz. Bundan amacımız, bu işi uluslararası boyutta yapan firmaların ellerinde her an hazır bulunan müşteri portföyünden yararlanmak ve işin felsefesi olan Çanakkale’mize ziyaretçi sayısının artırılmasıdır” dedi.

ODANIN İŞ MERKEZİ İNŞAATINA KISA SÜREDE BAŞLANACAK

ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mert Mildon da, Oda’nın inşa edeceği İş Merkezi konusunda şu bilgileri verdi: “Odamız sahibi olduğu Emniyet Müdürlüğü’nün karşısındaki arsaya İş Merkezi’nin yapılması ve yapıldıktan sonra kiraya verilmesi konusunda Meclisimizden yetki aldı. Öncelikli olarak 1-2 ay içinde belediyeden gerekli ruhsatları alarak inşaata başlayacağız. Amacımız odamıza uzun yıllar kira geliri sağlayarak maddi yönden destek oluşturmaktır. Diğer yandan yine aynı meclis toplantısında Organize Sanayi Bölgesi’nde adımıza tahsis edilen arsamızda da Odamıza ve Çanakkale iline yakışacak yeni hizmet binamızın temelini atma kararını aldık.”

ANADOLU JET GİDİYOR, BORA JET GELİYOR

Mert Mildon, Anadolu Jet’in Çanakkale seferleriyle ilgili olarak aldığı karar konusunda ise şöyle konuştu: “Anadolu Jet, yönetmekte olduğu Ankara ve İstanbul operasyonlarını Mayıs ayı içinde Bora Jet’e devretme kararı almıştır. Anadolu Jet ile yaptığımız görüşmeler sonucunda operasyonun aynı şartlarda devam edeceği tarafımıza söylendi. Odamız konuyla ilgili olarak Bora Jet’e de bütün desteğinin süreceğini bildirmiştir.”

Öte yandan Meclis Üyesi Sadık Aydoğan da ÇTSO heyetinin 14 Mayıs’ta Diyarbakır’a yapacağı ziyaret konusunda açıklamalarda bulunarak, “Odamız Yönetim Kurulu Üyeleri 14 Mayıs tarihinde Diyarbakır’a bir ziyaret gerçekleştirecekler. Bu ziyarette “Doğu’dan batı’ya, batı’dan doğu’ya bu topraklar hepimizin” sloganıyla ÇTSO Futbol Takımı, Diyarbakır Ticaret Odası Futbol Takımı ile bir dostluk maçı yapılacak. Ayrıca, Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Ticaret Odası da ziyaret edilecek” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir