ÇTSO Çalışanları Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

03 Ekim 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası çalışanları bayram öncesinde basın mensuplarının katıldığı kahvaltıda bir araya geldi. Akol Otel’de gerçekleşen kahvaltılı sohbet toplantısına, ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal ve Oda çalışanları ile Çanakkale’deki basın organlarının temsilcileri katıldı.

ÇTSO’nun aralıklarla basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantılardan biri olan Akol Otel’deki kahvaltılı sohbet toplantısında hoş geldiniz konuşması yapan Genel Sekreter Sema Sandal, “Basın mensubu arkadaşlarımızla bundan önce bir piknikte bir araya gelmiştik, arayı daha fazla açmayalım ve Kurban Bayramı öncesinde bir araya gelelim istedik” dedi.

Daha sonra ÇTSO’nun projeleri ve gündemdeki konularla ilgili olarak basın mensuplarından gelen soruları yanıtlayan Genel Sekreter Sema Sandal, 29 Ekim’de Games of Troy yarışmasının ve yarışma arazisinin lansmanının yapılacağını belirtti. Sema Sandal konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“İlimize alternatif bir turizm değeri katması amacıyla Sarıcaeli Köyü Teknopark Arazisinde oluşturulan yarışma parkurlarında ulusal ve uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyoruz. Rekabet, dostluk ve eğlence muhteşem doğada birleşerek kimi zaman atalarımızın bu topraklarda verdiği muhteşem mücadeleyi hatırlatacak, kimi zaman zorlu yarışların sonucunda kazanılan zafer ile yarışma heyecanını doruk noktaya ulaştıracak. 29 Ekim 2014 tarihinde “Games of Troy Başlıyor” sloganı ile yarışmanın, yarışma arazisinin lansmanını yapacağız. Games of Troy, Çanakkale Savaşlarının 100. Yılında ise daha büyük uluslararası yarışmalara, tüm dünya gençlerini Çanakkale’de buluşturmaya hazırlanıyor.”

ÇTSO Ar-Ge Merkezi projesine de değinen Sandal, “Çanakkale’nin yaratıcı gücü ile yapılan parkurların bulunduğu araziyi tahsis eden Üniversitemize, taahhüdümüz 500 metrekare olmasına rağmen 750 metrekarelik AR-GE Merkezi, Teknopark’ın ilk hizmet binası olarak 2 ay gibi kısa sürede anahtar teslim devredilmiştir. Games of Troy, daha başlamadan bilime, teknolojiye ve sanayimize katkı sağlamıştır. Türkiye’de kendi şehrine böyle bir turizm destinasyonu armağan eden, AR-GE Merkezi kazandırmış başka bir oda yoktur” dedi.

“SU PERDESİNİN YÜZER DUBASININ YAPIMINA İÇDAŞ BAŞLADI”
ÇTSO’nun Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı için bir başka projesi olan Su Perdesi hakkında da bilgi veren Genel Sekreter Sema Sandal, yüzer duba sistemiyle yapılacak proje için şunları söyledi:

“Çanakkalemize özgü tarih, kültür ve coğrafi değerlerimiz su perdesi sistemiyle birlikte ışık ve sesli görsel bir şölen olarak halkımıza ve bölgemizi ziyaret etmek için gelen yerli ve yabancı turistlere sunulacak. Sistemin en önemli maliyetini oluşturan yüzer dubası yapımına, İÇDAŞ tarafından bir gemi inşası özeni ve hassasiyetiyle başlandı. Eşsiz tarihimize tanıklık eden Boğazımız, 2015 yılının ilk günlerinde tamamlanması planlanan dev su perdesi ile eşsiz bir görselliğe kavuşacak. Su dansları, Çanakkale ile ilgili belgesel ve film gösterimleri ile tüm Çanakkale halkı ve ziyaretçilere ilimizin tarihi ve doğal güzellikleri sunulacak.”

Sema Sandal, ÇTSO’nun TOBB ile birlikte Çanakkale’ye kazandırmayı planladığı TOBB ETÜ Üniversitesi hakkında da şunları söyledi:

“21 Kasım 2012 tarihinde imzaladığımız ÇTSO&TOBB ETÜ protokolü ile Çanakkale’mize 2 fakülte kazandırmayı hedeflemiştik. YÖK’de Başbakan onay aşamasında olan Fakülteler için Vakıf Üniversitelerine sıcak bakılmadığından bir gelişme kaydedemedik. Hükümet politikası olarak da benimsenmemesi üzerine TOBB ile görüşmelerimiz başka bir model olan Meslek Yüksek Okulu kurulması yönünde devam etmektedir. TOBB tarafından öğrenci yurdu ile birlikte bila bedel yapılması önerisine üyelerimiz ile rekabet ortamı yaratacağından sıcak bakılmamıştır. MYO kurulması ile ilgili gelişmeleri Başkanımız takip ediyor ve TOBB ile yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmaz ise bu okulu kendisinin yapacağını Yönetim Kurulumuzda ifade etti.”

“SAYISAL TAKOGRAF YETKİSİ ALINDI”
Sayısal takograf konusunda 2 Ekim’de TOBB ile protokol imzaladıklarını ve ÇTSO’nunsayısal takograf kartlarını vermek üzere yetkilendirildiğini söyleyen Sandal, “Bazı büyükşehirlerdeki Odalara bile verilmeyen yetkinin Odamıza verilmesi ile birlikte taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz artık başka illere giderek zaman ve iş kaybına uğramaktan kurtulmuş olacaklar” diye konuştu.

“EXPOTROIA FUARINDA SUNİ GERİLİM YARATMA ÇABASI VAR”
Basın mensuplarının EXPOTROİA Fuarı ile ilgili sorusu üzerine, ısrarlı açıklamalarla kurumlar arasında suni gerilim yaratılmaya çalışıldığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugüne kadar Kongre Fuar Merkezinde yapılan fuarlar, festivaller, turnuvalar, sergiler, kongre, toplantı vs. olmak üzere tüm etkinliklerin ev sahipliğini gönüllü olarak yapan kurum ÇTSO’dur. Bütün mekanlarımızı ve imkanlarımızı bedelsiz olarak Expotroia’ya açan da ÇTSO’dur. Bu yıl başka bir mekanda yapacaklar, kendi tercihleridir. Bir işi bütün kurumlar birlikte yapacak diye bir kural yok. Her kurum kendi projesinden sorumludur. ÇASİAD kendi projesini kendi istediği gibi, kendi istediği yerde yapma kararı almıştır. Biz buna saygı duyarız. Fuara bütün üyelerimizin katılımı için elimizden geleni yapacağız. ÇTSO kararlarına da aynı saygıyı beklemek hakkımızdır. Asıl önemlisi bu tür çalışmaların Çanakkale ürünlerinin dünya pazarında yer bulması, EXPO anlamında Çanakkale’ye artı değer yaratmasıdır. Buna odaklanmalıyız.”

“TÜM PROJELERİMİZ ÇANAKKALE’YE KAZANDIRMAK İÇİNDİR”
ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, projelerle ilgili bir soru üzerine de, Odanın son projesinin adının “Anadolu’nun Anahtarı Çanakkale” olduğunu vurgulayarak, “Çanakkale; mitolojik çağlardan bu yana büyük stratejik konuma sahip olan, pek çok medeniyetten izler taşıyan ve daima Anadolu’nun anahtarı olmuş bu güzel şehir, Türkiye’nin lokomotifi olması gereken potansiyeli ile yeni gelir kapılarını, üyelerimizin refahını artıracak kapıları da açacak anahtara sahiptir. Odamızın gündeme getirdiği, yapılmasını istediği tüm projeler de Çanakkale’nin projeleridir ve Çanakkale’den kazanç sağlanmasını değil Çanakkale’ye kazanç sağlamayı hedeflemektedir” dedi.

Basın mensuplarının talebi üzerine bir sonraki toplantının İÇDAŞ Mutluluk Ormanı’nda yapılması kararlaştırıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir