ÇTSO, Diyarbakır’da “Kardeşlik ve İşbirliği” Mesajı Verdi

15 Mayıs 2011

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) yöneticileri Diyarbakır’da ziyaretlerde bulundu.

Diyarbakır’da son derece sıcak karşılanan Meclis Başkanı Niyazi Önen ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Erdal Akarsu ve Raif Aktur başkanlığındaki ÇTSO heyeti, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can ve Meclis Başkanı Burhan Sümer ile görüştü.

DTSO’yu ilk kez ziyaret eden Oda, ÇTSO olurken, görüşmelerde kardeşlik ve işbirliği mesajları verildi. Diyarbakır ziyaretinin esas amacı olan ÇTSO ile DTSO futbol takımları arasındaki dostluk maçı da verilen mesajlarla uyumlu bir şekilde 3-3 beraberlikle sonuçlandı. ÇTSO yönetimi dostluk maçı öncesinde Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ı ziyaret etti. ÇTSO heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Toprak bu tür ziyaretlerin kentler arasındaki işbirliğini arttıracağını, turizmin de gelişmesine neden olacağını ifade etti. “Karşılıklı ticari alışverişler ve yatırım noktasında işbirliği yapabiliriz” diye konuşan Vali Toprak, kentin istihdam ve yatırım beklediğini vurguladı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ise, “Buraya Diyarbakırlı kardeşlerimizi görmeye geldik. Biz de bir an önce Diyarbakırlı kardeşlerimizi Çanakkale’ye bekliyoruz” şeklinde konuştu. Sivil Toplum Kuruluşlarının ve Meslek Odalarının illerin maddi ve manevi kalkınmasına büyük payı olduğunu söyleyen Tuna, işadamlarının bu ziyaretten sonra işbirliği konusunda motive olacaklarını ve iki kent arasında sıkı bağların oluşacağını ifade etti.

ÇTSO heyeti daha sonra Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. DTSO Meclis Başkanı Burhan Sümer, bu ziyaretin ardından iki kentin işadamlarının daha yakın işbirliğine gireceklerini belirterek, ÇTSO heyetine hitaben; “Siz bizim Diyarbakır Temsilcilerimiz olacaksınız. Maalesef Diyarbakır farklı algılama ile her gün olayların olduğu bir kent olarak biliniyor. Diyarbakır’ın Türkiye’nin batısından bir farkı olmadığını anlatacaksınız” dedi.

ÇTSO Meclis Başkanı Niyazi Önen de Diyarbakır’ı gezdikçe, müteşebbis ve işadamı gözüyle baktıkça çok farklı göründüğünü belirterek geri kalmışlıktan kaynaklanan sıkıntılara rağmen müthiş bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Önen Türkiye’nin çok hızlı bir büyüme sürecinde olduğunu, Dünyada hızla büyüyen üç beş ülke arasında yer aldığını belirtti.

Bu ziyaretin ardından iki Oda futbol takımları arasındaki dostluk maçına geçildi. ÇTSO futbol takımı “Doğudan batıya, batıdan doğuya bu ülke bizim” sloganıyla DTSO futbol takımıyla bir maç yaptı. Maçın başlama vuruşunu Diyarbakır ve Çanakkale Valileri yaparken DTSO takımının kaptanlığını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, takımda 17 numaralı formasıyla yer aldı. İlk yarıda Fikri Ünlü’nün iki ve Turgay Kılıç’ın bir golü ile 3-0 öne geçen Oda futbol takımı ikinci yarıda üç gol yedi ve maçta 3-3 eşitlikle sona erdi. Maçın ardından Büyükşehir Belediye’sinde Başkan Osman Baydemir ziyaret edildi. Burada konuşma yapan ÇTSO Meclis Başkanı Önen, Diyarbakır’dan potansiyel açısından çok etkilendiklerini ve iş ilişkilerini geliştirme arzusunda olduklarını ifade etti. Bu birlikteliğe Diyarbakır’ın çok büyük önem verdiğini söyleyen Baydemir, “Bu ülkenin bütün insanları dostluğu, barışı ve kardeşliği hak ediyor” dedi.

ÇTSO’nun Diyarbakır ziyareti Erdebil Köşk’ünde DTSO’nun davetlisi olarak yenilen akşam yemeği ve sıra gecesi ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir