ÇTSO Games Of Troy Parkurunda AEGEE Rüzgarı

ÇTSO Games Of Troy Parkurunda AEGEE Rüzgarı
30 Ağustos 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Games Of Troy parkuru dünya gençlerini buluşturdu. İtalya, İspanya, Ukrayna, Macaristan, Yunanistan, Almanya, Amerika, Fransa ve Hollanda’dan gelen Avrupa Öğrencileri Forumu (AEGEE) üyesi 28 genç yarışmacı Games of Troy parkurunda kendi sınırlarıyla yarıştı. AEGEE Topluluğu ÇOMÜ temsilcisi Aslı Köksal, Games of Troy parkurunun topluluk üyelerini çok heyecanlandırdığını ve 9 farklı ülkeden gelen 21 yarışmacının 7 Türk yarışmacıyla birlikte yarışmaktan çok mutlu olduklarını belirtti.

ÇTSO’nun Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı için hazırladığı projelerden biri olan Games of Troy’un zorlu parkurunda yer alan birbirinden zorlu engelleri renkli görüntüler oluşturarak aşan yarışmacılardan İspanyol Zorge Cil Royo, 20.20 dakikalık derecesiyle, yarışmanın bitiş platformu olan Troya Kalesi’ne erkek yarışmacılar arasında birinci olarak ulaştı.

ÇOMÜ Teknopark alanındaki parkurda Ukraynalı Paduka Lina ise 25.40 dakikalık derecesiyle kadınlar yarış şampiyonu olmayı başardı. Erkeklerde Uğur Kaya 20.28’lik derecesiile ikinci olurken, üçüncülüğü 20.30’la Hakan Ünal aldı. Kadınlarda ikincilik 28.30 ile İspanyol Silvia Munos’un, üçüncülük ise 33.30’la Amerikalı Mary Mac Kenty’nin oldu.

Yarışmaya Yunanistan’dankatılan Evi Topali, “Hayranı olduğum Troya efsanesini Çanakkale’de böyle sıradışı bir parkurda yaşamaktan benzersiz bir sevinç duydum. Troya duvarlarını aşmak, Troya atına tırmanmak benim için çılgınca bir deneyim oldu” derken, İspanyol Marta İbanez, “Çanakkale heyecan ve sürpriz dolu bir şehir. Games of Troy Parkuru büyüleyici. Bu büyünün etkisinden olsa gerek, Troya için şarkılar söyleyip, dans ederek yarıştım. Bize bu deneyimi yaşatan herkese sevgilerimle teşekkür ederim” dedi.

Yarışma sonrası AEGEE topluluk üyeleri Games Of Troy yarışlarını topluluk için tutkulu bir etkinlik olarak yineleyeceklerini belirterek parkurdan ayrıldılar. Avrupa’nın 200?den fazla üniversite şehrinde lokalleri bulunan ve yaklaşık 13 bin üyeye sahip, kâr amacı gütmeyen, ekonomik ve politik olarak bağımsız, uluslararası bir gençlik sivil toplum kuruluşu olan AEGEE, 1985 yılında Paris’teki birkaç üniversite öğrencisinin girişimiyle kuruldu.

ÇTSO, Games of Troy’u ulusal ve uluslararası ölçekte bir Çanakkale markası haline getirerek, Çanakkale turizmine yeni katma değerler sağlamasını hedefliyor. 100. Yıl’da yapılacak yarışma ile Çanakkale’de savaşmış uluslardan gelecek katılımcıların, atalarının bu topraklarda verdikleri mücadeleye birebir tanık olmaları ve Çanakkale ruhunun yaşayarak öğrenilmesine ve anlaşılmasına hizmet etmesi amaçlanıyor. Games of Troy yarış parkurunda, zorlu tırmanma engelleri, yüksek duvarlar, ağlı rampalar, dar tüneller, tahterevalli, denge ve Tarzan engelleri, Truva Atı ve Apollon Tapınağı geçişi gibi birbirinden görkemli ancak bir o kadar da zorlu engeller yer alıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir