ÇTSO Komite Başkanları Bursları Tartıştı

31 Mayıs 2012

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bünyesindeki meslek komiteleri, öğrencilere verilecek burslarla ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Toplantıya ÇTSO Başkan Yardımcısı Kemal Karakaş ve Yönetim Kurulu Üyesi Cem Erdemir ile 13 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Armağan Sungur, 24 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Karaca, 22 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Beşpınar, 20 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Muzaffer Bayraktar, 19 Nolu Meslek Komitesi Başkanı İsmet Balkan, 8 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Cihan Karakaş, 16 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Emre Altındal, 12 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Birol Ülken ile ÇTSO Genel Sekreter Vekili Sema Sandal katıldılar. Meslek komiteleri toplantısında ÇTSO’nun İş Merkezi’nden sağlayacağı kira gelirinin tamamının Çanakkaleli öğrencilere verilecek burslarda kullanılması, ancak bursun geri dönüşümlü olması görüşüldü.

22 Nolu Komite Başkanı Mehmet Beşpınar, bursu alan öğrencinin, okulu bitirdikten ve meslek sahibi olduktan sonra aldığı burs miktarı kadar bir bursu yine Çanakkaleli bir öğrenciye vermesinin doğru olacağını ifade etti. Bunun üzerine ÇTSO Başkan Yardımcısı Kemal Karakaş, bir burs yönetmeliği hazırladıklarını belirterek, “Örnek kurumlardan burs yönetmeliklerini istedik. Bunları inceleyeceğiz. Henüz kullanacağımız yönergeyi tespit etmedik. Okullar açılana kadar bunu Çanakkale kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Burs alan öğrencilerin Çanakkale ile gönül bağı olacağını ve kent bir şeyler yapmak isteyeceklerini belirten, Kemal Karakaş, “Kayseri gibi kentlerde bu maya tutmuştur, Çanakkale’de de böyle olacaktır” dedi.

24 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Karaca ise bursların belirlenmesinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kıstaslarının dikkate alınabileceğini söyledi. Kemal Karakaş da, hiç kimseye tanıdığı var diye burs verilmeyeceğini belirterek, “Kriterler getirilecek. Öğrenci buna göre aldığı puana göre belirlenecek. İsimler bilinmeyecek” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir