ÇTSO Nisan Ayı Meclis Topantısı Yapıldı

30 Nisan 2015

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Nisan ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezi İÇDAŞ Salonunda yapıldı. Nisan ayı Meclis toplantısının konuğu olan Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Meclis üyelerine Bozcaada’da 24-28 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Avrupa Kiteboard Şampiyonası ile ilgili bilgi verdi. Belediye Başkanı Yılmaz, Bozcaada’da rüzgar, deniz ve doğayla ilgili ilk uluslararası etkinliğin düzenleneceğini söyledi.

Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay ise, seçim süreci ve ekonomik gelişmeleri de konu aldığı konuşmasında, “İş dünyası olarak, seçim meydanlarındaki vaatler bir yana, Türkiye’yi yönetecek olanların, mali istikrarı ve kamu finansman dengesini sarsacak popülist söylemlerden uzak durması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Çanakkale’nin uluslararası bir barış kenti olmayı fazlasıyla hak ettiğini belirten Okyay, “Eksiklerimizi bir an önce tamamlayıp, küresel ölçekte barış görüşmeleri ve müzakerelere ev sahipliği yapmak için Birleşmiş Milletler nezdinde girişimlere başlamalıyız.Eğer bunu başarabilirsek, 100. Yıldönümünden kentimize en büyük mirası bırakmış oluruz” diye konuştu.

Meclis’i yönetim kurulu adına bilgilendiren ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan da, Çanakkale’nin hareketli günleri geride bıraktığını vurgulayarak, “Takip ettiğimiz projelerden kruvaziyer limanını hayata geçirseydik, her şey çok daha farklı olacaktı, mükemmel olacaktı. Yat limanını hayata geçirseydik, belki de yüzlerce özel yatı ağırlama imkanımız olacaktı” dedi.

OKYAY: “100. YIL’DAN EN BÜYÜK MİRASI BIRAKABİLİRİZ”
ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, Nisan ayı Meclisi’nin açılış konuşmasına, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunarak başladı. Yılın ilk dört ayında ekonomik gidişatı büyük ölçüde kurlardaki dalgalanmanın belirlediğini ifade eden Osman Okyay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dolar, Türk Lirası karşısında yılbaşından bugüne kadar yüzde 17 değer kazandı.Euro/Dolar paritesi 1.08’e kadar geldi.İhracatımız kur etkisiyle ilk üç ayda yüzde 6.8 geriledi. Enflasyonda beklenen belirgin düşüş, gıda fiyatlarındaki olumsuz seyir ve kur etkisi nedeniyle gerçekleşmedi. Bu şartlarda Merkez Bankası, temkinli duruşunu korudu ve 22 Nisan toplantısında faizleri değiştirmedi. İşsizlik çift hanede dolaşmaya devam etti.Sanayi üretimindeki zayıf seyre karşılık ilk çeyrekte vergi gelirlerinde yaşanan yüzde 13.2’lik artış, özellikle otomotiv ve konut ağırlıklı iç tüketimde nispi bir canlılığa işaret etti.Görünen o ki, çok büyük bir değişiklik olmazsa 2015 yılını da tıpkı 2014 gibi düşük büyümeyle tamamlayacağız. Nitekim Merkez Bankası’nın beklenti anketinin Nisan sonuçları, 2015 büyüme beklentisinin yüzde 3.1’e düştüğüne işaret ediyor.
Seçimlere bu veriler ışığında gidiyoruz.İktidar, daha canlı bir ekonomi için bu ay “İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi” açıkladı. Emekliye seyyanen zammı, istihdama ve yatırımlara yeni teşvikleri içeren bu paketin toplam maliyeti 7.5 milyar TL olarak hesaplandı ve Başbakan Sayın Davutoğlu, bu paketin kamu finansman dengesini bozucu etkisinin olmayacağını söyledi.İktidarla birlikte muhalefet partileri de seçim beyannamelerini açıkladılar.Detaya girmek istemiyorum.Seçimlere giderken siyasi partilerin oy toplamak için vaatlerde bulunmasını normal karşılamak gerek.Ancak iş dünyası olarak, seçim meydanlarındaki vaatler bir yana, Türkiye’yi yönetecek olanların, mali istikrarı ve kamu finansman dengesini sarsacak popülist söylemlerden uzak durması gerektiğini düşünüyoruz.Çünkü Türkiye gibi kaynakları kıt, hedefleri büyük ülkelerin hata yapma lüksü yok.”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, Çanakkale’nin 18 Mart Deniz Zaferi’nin ardından 24 Nisan Kara Savaşları’nın da 100. Yıldönümü törenlerine ev sahipliği yaptığını belirterek, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“100. yıla yakışan etkinliklerde pek çok devlet adamını misafir ettik.Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız törenler için kentimize birkaç kez gidip geldiler.Bu törenler vesilesiyle şahsen şunu gördüm:Esasen 2015 yılında bir dünya savaşı provasına sahne olmuş Çanakkale, yaşadığı acı deneyim ve barındırdığı değerlerle bugün bir “Dünya Barış Kenti” olmayı fazlasıyla hak ediyor.Çanakkale’nin mental olarak ne Lahey’den ne Camp David’den ne de Lozan ya da Montrö’den eksiği var.Bu kentte yaşanan hatıraların manevi ağırlığı İngiltere’den Avustralya’ya kadar pek çok ülkede hiç azalmıyor, azalmayacak.
Bunun için uçuş planlarından konaklamaya, lojistikten kültürel ağırlamaya kadar gerekli altyapı eksiklerimizi bir an önce tamamlayıp, küresel ölçekte barış görüşmeleri ve müzakerelere ev sahipliği yapmak için Birleşmiş Milletler nezdinde girişimlere başlamalıyız.Eğer bunu başarabilirsek, 100. Yıldönümünden kentimize en büyük mirası bırakmış oluruz.Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile, bayraklarını yere düşürmemek için toprağa düşen on binlerce evladımızı bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum.”

AYDOĞAN: “ÇANAKKALE TİCARET SİTESİ İÇİN YOĞUN BİÇİMDE ÇALIŞIYORUZ”
ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan da konuşmasında, Çanakkale’nin 18 Mart ve 24 Nisan törenleri vesilesiyle son günlerde bir hayli yoğun trafik yaşadığını belirterek, şöyle konuştu:
“Bir işadamı olarak şehrimizin bu törenlerden çok yararlandığını düşünmüyorum. Hepimiz gördük, kruvaziyer gemileri açıkta bekledi. Takip ettiğimiz projelerden kruvaziyer limanını hayata geçirseydik, her şey çok daha farklı olacaktı, mükemmel olacaktı. Yat limanını hayata geçirseydik, belki de yüzlerce özel yatı ağırlama imkanımız olacaktı. 100 yıl önce dedelerimiz Türkiye’nin ve dünyanın kaderini değiştirecek bir savaşı görmüşler, onları rahmetle anıyoruz. Biz 100 yıl sonra onların bedenleriyle, canlarıyla yaptıkları fedakarlık kadar fedakarlık yapsak, emin olun Çanakkale’yi uçururuz. 100. Yıl gerçekten Çanakkale için büyük bir fırsat, artık geriye bakmadan çalışmaya devam etmemiz lazım.”

ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, konuşmasında 7 Haziran seçimlerinde seçilecek siyasetçilere de seslenerek, Çanakkale’de şimdiye kadar gerçekleşmeyen birlikte iş yapma kültürünü hayata geçirme ve güçbirliği oluşturma çağrısında bulunarak, “Çanakkale’nin bağrında Boğazı, tarihi, oksijeni gibi çok önemli değerleri var. Ancak bunları pazarlayamıyoruz, bu konularda birlikte çalışmamız, işbirliği yapmamız gerekiyor” dedi.

Sadık Aydoğan, ÇTSO’nun Çanakkale’de turizmin gelişmesi için şehrin önemli merkezlerine kiosklar yerleştirdiğini, Su Perdesini hizmete soktuğunu, Çanakkale Evi’ni açtığını hatırlattı. Sadık Aydoğan, ayrıca 100. Yıl nedeniyle Türkiye’deki tüm oda ve borsaları Çanakkale’ye davet ettiklerini, şimdiye dek 28 borsanın Çanakkale ve ÇTSO’yu ziyaret ettiğini söyledi ve Meclis üyelerinden bu ziyaretlere daha fazla katılım sağlamaları yönünde çağrıda bulundu.

ÇTSO’nun Kitap Fuarı organize ettiğini, 8 Mayıs’ta Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün Gelecek Zirvesi etkinliğine ev sahipliği yapacağını söyleyen Aydoğan, gıda, hırdavat, inşaat malzemecileri, mobilyacılar gibi farklı işkollarının katılımıyla kurulması planlanan Çanakkale Ticaret Sitesi için yoğun biçimde çalıştıklarını, çalışma grubu kurulduğunu ifade etti ve böyle bir çarşının Çanakkale’ye çok yakışacağını vurguladı.

“AVRUPA KİTEBOARD ŞAMPİYONASI BOZCAADA’DA YAPILACAK”
Meclis toplantısının konuğu olan Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılma da konuşmasında Ada’da turizm sektörünün son durumu ve gelişimi hakkında bilgi vererek, Kasım ayından itibaren çalışmalarını başlattıkları Avrupa Kiteboard Şampiyonası’nın Bozcaada’da yapılacak olmasının çok olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

24-28 Haziran tarihleri arasında yapılacak Şampiyona için ÇTSO’nun maddi ve manevi desteğinin önemli olduğunu vurgulayan Hakan Can Yılmaz, etkinliğin Çanakkale ve aslında Türkiye’de turizmin gelişmesine katkı yapacağını ifade etti.

Nisan ayı Meclis toplantısında, bir önceki toplantı tutanağı ile Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2015 Şubat ayı mizanı ile ilgili raporu okundu ve onaylandı. Ayrıca, Yönetim Kurulu’nun kabul ettiği azami fiyat tarifesi de onaya sunuldu. Daha sonra toplantının gündeme gelebilecek diğer konular bölümünde, Meclis üyeleri çeşitli konular hakkında görüşlerini belirttiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir