ÇTSO Uyardı: Sermaye Artırımı Yapamayan Şirketlere Son Fırsat Tanındı

13 Mart 2014

Sermaye artırımını 14 Şubat’a kadar yapmayarak, tüzel kişiliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olan şirketlere son bir fırsat tanındı. Yeni düzenlemeye göre, bu şirketlere Ticaret Sicili Müdürlükleri’nden ihtarname gönderilecek, ihtar öncesinde veya ihtardan sonra iki ay içinde sermaye artırımı yapan şirketler kapanmaktan kurtulacak.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sema Sandal, sermayesini 14 Şubat 2014 tarihine kadar asgari miktarlara çıkarmamış olan anonim ve limited şirketlerin, sermaye artırımı yapabilmeleri için son fırsat tanındığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre, asgari sermaye miktarı limited şirketler için 10.000 TL, anonim şirketler için ise 50.000 TL’dir.
6103 Sayılı Türk Ticaret Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun’un 2’nci maddesine göre, sermayesini 50.000 TL’ye yükseltmeyen anonim şirketler ile 10.000 TL’ye yükseltmeyen limited şirketler 14 Şubat 2014 tarihi itibariyle infisah etmiş sayılmışlardır.
Sermaye artırımı yapmadığından dolayı infisah etmiş olan bu şirketlere Kanunun Geçici 7’nci maddesine göre işlem yapılacak olup, ihtarlara ilişkin süre 01 Temmuz 2014 tarihinde sona erecektir.
Bu kapsamda, sermayesini 14 Şubat 2014 tarihine kadar artırmayarak infisah etmiş sayılan anonim ve limited şirketlere Ticaret Sicili Müdürlüğü’nce Kanunun Geçici 7’nci maddesi kapsamında ihtar gönderilecek olup, bu kapsamdaki şirketlerin;
– Yapılacak ihtardan önce,sermaye artırımı ile ilgili işlemlerini usulüne uygun bir şekilde sonuçlandırarak ihtara gerek kalmaksızın tescil ettirmeleri
– Yapılacak ihtardan sonra 2 ay içerisinde sermaye artırımı yapmak suretiyle münfesih olma sebebini ortadan kaldırarak, süresi içinde ispatlayıcı belgeleri ibraz eden veya tasfiye memurunu bildiren şirketlerin sermaye artırımlarını süresi içinde tescil ettirmeleri mümkün bulunmaktadır.
Yapılacak ihtara süresi içinde cevap vermeyerek durumunu Kanuna uygun hale getirmeyen veya Tasfiye Memurunu bildirmeyen şirketlerin ünvanı resen silinecektir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir