ÇTSO Yönetimi Başkan Gökhan’a Yat Limanını Anlattı

22 Aralık 2011

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülend Engin ve yönetim kurulu üyeleri, “Yat Limanı Projesi” hakkında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve yardımcılarını bilgilendirdi.

Çanakkale Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya, Bülend Engin’in yanı sıra Başkan Yardımcıları Kemal Karakaş, Erdal Akarsu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Cem Erdemir, Timur Ay, Mehmet Tokgöz katıldı. Toplantıda Çanakkale Belediyesi’nden Başkan Gökhan’la birlikte Başkan Yardımcısı Adnan Albayrak, Başkan Danışmanı Remzi Yiğit, İmar ve Şehircilik Müdürü Özleyiş Çetin, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses yer aldı. Yat Limanı Projesinin sunumunu, proje çalışmalarında yer alan ve dünya yatçılığında söz sahibi marinalarda çalışma tecrübesi bulunan uzak yol kaptanı Türker Özmen yaptı. Çanakkale’ye hem turistik potansiyeli hem de Marmara’dan Ege’ye inen yatların uğrak noktası olması bakımından yat limanı gerektiğini söyleyen Özmen, 8 sektörün ortak noktası olan stratejik bir coğrafi konumda olduğunu belirtti. Özmen, Çanakkale Yat Limanı’nın yapımı için kentte 5 farklı yerde inceleme yapılarak, tüm yerlerin olumlu ve olumsuz yanlarının belirlendiğini ve sonuçta Kuruçeşme Bölgesi’nin uygun bulunduğunu ifade etti.

Türker Özmen, Yat Limanı’nın Merkez Kordon’da yapılmamasının en önemli nedeninin sosyal kimliğin tek deniz bağının koparılmaması olduğunu söylerken, ÇTSO Başkanı Bülend Engin de, “Sayın Başkan Gökhan, burası için bana “halkımızın denizle tek bağını koparamam” dedi. Biz de kendisini haklı bulup bu kararına saygı duyduk” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da, “Yatların bakım ve onarımının kentin merkezinde yapılacak olması da bir handikap. Ayrıca yat limanı için özel otopark yeri gerekir, meydanda bunun imkânı yok” dedi. İncelenen yerler arasında Karanlık Liman’ın şehir merkezinden uzak olması ve aniden derinleşen dip yapısının proje maliyetini yüzde 35 artırdığını belirten Özmen, Kolin Otel bölgesi için yapılan incelemelerde teknik ve sosyal açıdan imkan olmadığının belirlendiğini aktardı. Sarıçay bölgesine de taşkın ağzı olmasından dolayı Yat Limanı yapılamayacağını ifade eden Özmen, şöyle konuştu: “Yat Limanı için en uygun ve bir yat limanında olması gereken tüm teknik şartlara Kuruçeşme Bölgesinin sahip olduğunun ortaya çıkması üzerine, projenin burada yapılmasına karar verildi.”

Özmen, bu bölgenin avantajlarını şöyle sıraladı: “Liman ağzında kumlanma riski sıfır düzeyde. Akıntı istikrarlı, dalga yükseklikleri düşük. Merkeze ve sosyal imkanlara yakın.Soysal yapı denizden koparılmış değil ve Bozcaada, Gökçeada, Truva, Assos, Gelibolu gibi turizm noktalarına çok yakın.”

Bölge için 4 farklı Yat Limanı projesi hazırlandığını söyleyen Özmen, kabul edilen 440 metre iskele uzunluğu olan projenin 608 tekne kapasiteli ve tahmini maliyetinin 35.5 milyon lira olduğunu ifade etti. Projede ayrıca 35 tekne kapasiteli karada çekek yeri, 15 tonluk lift, 50 araçlık otopark ve liman hizmet ofisleri de bulunuyor.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, projeye destek verdiğini, yerini de uygun bulduğunu belirterek, “Benim bu proje yokken, yıllar önce aynı bölgeye Yat Limanı yapılması için Ulaştırma Bakanlığı’na başvurum var. Bu bakımdan projeye destek veriyorum. İnşallah başarılı olursunuz” dedi.

ÇTSO Başkanı Bülend Engin de, Odanın kurulan şirkette küçük bir hissesinin bulunduğunu ve kesinlikle kar amacı gütmediğini belirterek, “Biz Çanakkale’ye yat limanı kazandırmayı bir vazife bildik. Amacımız Çanakkale’den kazanmak değil, Çanakkale’ye kazandırmaktır” dedi.

Projenin artık her şeyi ile sona erdiğini, ÇED uygulamasına göre, Ankara’ya dosya sunulup tartışılmasından önce, büyük çaplı bir toplantı yapılması gerektiğini söyleyen ÇTSO Başkanı Bülend Engin, tüm dernekler, Odalar, Borsalar ve Çanakkale halkının da katılımıyla geniş bir toplantı yapılacağını ve Yat Limanı ile ilgili sunuma yer verileceğini sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir