ÇTSO Yönetimi Lapseki’de Üyelerin Sorunlarını Dinledi

28 Temmuz 2011

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi Çan’dan sonra Lapsekili üyelerin sorunlarını yerinde dinlemek üzere bir toplantı düzenledi.

Lapseki’de Aydoğan Akaryakıt ve DinlenmeTesisleri’nde yapılan toplantıya, ÇTSO yönetiminden Başkan Bülend Engin, Başkan Yardımcıları Erdal Akarsu ve Raif Aktur, Yönetim Kurulu Üyesi Cem Erdemir, Meclis Üyesi Sadık Aydoğan ve Genel Sekreter Abdurrahim Temiz katıldı.

Lapsekili üyelere, “Bizler sizlerin görevlendirdiği icraatçıyız. Buraya görevlerimizi, ödevlerimizi almaya geldik” şeklinde konuşan ÇTSO Başkanı Bülend Engin, tüm üyelerle bir araya geldiği zaman odanın çok önemli işler yapacağını ifade etti. Lapsekili üyelerin kalifiye eleman sıkıntısından ve ilçeye bir meslek lisesi açılması gerekliliğinden söz etmesi üzerine Başkan Bülend Engin, ÇTSO’nun da yaptığı çalışmalar sonucu bir endüstri meslek lisesinin temelinin en kısa zamanda atılacağını söyledi. ÇTSO Başkanı Engin, Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne bağlı Demir Çelik İhracatçıları Birliği üyelerinin katkılarıyla Lapseki ile Çardak arasına inşa edilecek endüstri meslek lisesinin bölgenin kalifiye eleman sorununa çözüm getireceğini ifade etti. Lapsekili ÇTSO üyeleri de birçok sorunlarının olduğunu belirterek, “Öncelikli olarak kiraz ve şeftali ağırlıklı olmak üzere meyve üreticisi bir ilçe olan Lapseki’nin bu ürünler için bir tanıtım kampanyası düzenlenmesi gerekli. Yabancı ülkelerden bu ürünlerin alıcısı işadamları düzenlenecek sergiye davet edilerek tanıtım yapılmalı. Lapseki’nin meyvesini işleyecek bir meyve suyu fabrikası kurulmalı. Oda vasıtasıyla Çanakkale markasıyla üretim yapacak bir yatırımcı ilçemize çekilebilir. İlçemize tarım ya da turizm ağırlıklı 4 yıllık bir fakülte kurulursa, ekonomi canlanır, esnafımız kazanır. Lapseki’de kalifiye işçi bulmak çok zor. İşçileri kendimiz yetiştiriyoruz. Asgari ücrette devlet vergileri aşağı çekerse daha rekabetçi oluruz. Yaz geldi, Çardak’ta şu an bir tek şezlong yok. Turizm beldesi olan Lapseki’de öğretmenevi ve yeni açılan bir otel dışında doğru dürüst konaklama tesisi yok” dedi.

Başkan Bülend Engin dile getirilen sorunlara cevaben, OSB’de inşaatına başlanan Oda’ya ait Sergi ve Kongre binasında 1.000 metrekarelik sergi alanı olacağını ve Çanakkale’ye ait ürünlerin sergileme ve tanıtımının burada yapılacağını ifade etti. Engin, kalifiye işçi sıkıntısından yakınan üyelere de ÇTSO’nun büyük destek verdiği UMEM projesinden söz etti. Engin, “Bu proje sayesinde hem kalifiye eleman bulabiliyorsunuz hem de işveren sigorta payını 4.5 yıl boyunca devlet ödüyor” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir