ÇTSO Yönetiminden Ezine, Ayvacık ve Bayramiç Ziyareti

18 Nisan 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Bayramiç Belediye Başkanı Sadettin Arslan ve Bayramiç Kaymakamı Kemal Kızılkaya’yı makamında ziyaret etti ve Odanın Bayramiçli üyeleri ile sorunlarını yerinde dinlemek üzere yemekli bir toplantıda bir araya geldi.

Ziyaretler ve Bayramiçli üyelerle toplantı programına ÇTSO Başkan Yardımcıları Mert Mildon, Sadık Aydoğan ile Yönetim Kurulu Üyeleri Güven Barış Yüksel, Ahmet Selçuk Erdoğan, Emin Aydoğan, Hikmet Sezen, Mustafa Kansu, Selçuk Semizoğlu, Meclis Başkan Yardımcıları Fahrettin Ersoy, Turgay Kılıç ve Genel Sekreter Sema Sandal katıldılar.

ÇTSO yönetiminin ziyaretleri, Ezine’nin yeni seçilen Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu ile başladı. Haluk Babaoğlu’nu makamında ziyaret eden ÇTSO yöneticileri, belediye başkanı seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik etti ve başarılar diledi. Burada bir konuşma yapan ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, ÇTSO olarak ilçelere düzenli ziyaretler yaptıklarını belirterek, “Bayramiç’te üyelerle yapılacak toplantı öncesinde, Belediye Başkanı seçilmenizden dolayı sizi ziyaret edelim dedik. İlçelerle işbirliğini arttırmak, sorunları yerinde dinlemek amacıyla ilçe ziyaretleri düzenliyoruz. ÇTSO’nun sadece aidat toplayan değil, üyelerinin ayağına giden, onlara temas eden, dokunan bir Oda olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.

ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon da Çanakkale’de en büyük sıkıntının birlikte is yapma kültürünün hala oluşamaması olduğunu belirterek, ÇTSO’nun bazı projelerinin bu sorundan dolayı sürüncemede kaldığını ifade etti.

Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu da Çanakkale büyüdükçe ilçelerin de daha sağlıklı bir yapıya kavuşacağını ve iş dünyasının da gelişeceğini vurgulayarak Ezine’yi daha iyi hale getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

ÇTSO yöneticileri daha sonra Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin’i makamında ziyaret etti. Mehmet Ünal Şahin, Ayvacık İskelesi sürecinde ÇTSO’nun sonsuz desteğini aldıklarını ve inşaat izninin verildiğini ancak Edirne’de görülen bir davada İskelenin yapımı için yürütmeyi durdurmaya onay verildiğini söyleyerek, “Çanakkale’yi Çanakkale dışında birileri yönlendiriyor. ÇTSO’nun bilhassa İskele ve yollar konusunda desteğini yine bekliyoruz” diye konuştu. Şahin, turizm sezonunun yaklaşmasına rağmen Ayvacık yollarının tamamlanmadığını ve büyük eksikleri olduğunu ifade etti.

ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon da Belediye Başkanı Şahin’i yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ettiklerini ve başarılar dilediklerini söyleyerek, ÇTSO ile Ayvacık Belediyesi’nin ilişkilerinin çok iyi olduğunu, desteğin süreceğini ifade etti.

ÇTSO yönetiminin daha sonraki durağı olan Bayramiç’te önce Belediye Başkanı Sadettin Arslan ziyaret edildi. Belediye Başkanı Aslan’ı seçilmesinden dolayı tebrik eden ve başarılar dileyen ÇTSO yönetimi, ilçenin sorunları ve yatırımlar konusunda destek olacaklarını bildirdi. Belediye Başkanı Sadettin Arslan, Bayramiç’in doğal, tarihi, kültürel ve tarımsal anlamda zenginliklere sahip olduğunu ancak öncelikli olarak ulaşım noktasındaki sorunları aşmak istediklerini belirtti.

Arslan “Bayramiç tarım konusunda büyük potansiyeli olan bir ilçe ancak turizm ve tanıtım konusunda eksikleri var. İstiklal Marşı şaiirimiz Mehmet Akif Ersoy, 4-12 yaşlarında burada yaşamış. Evi de var ancak göçmüş durumda. Evini yeniden inşa edip, turizme kazandırmak istiyoruz. Ayazma’ya gelenleri Bayramiç’e çekmek amacındayız. Ayrıca Kaz Dağları tarihte ilk güzellik yarışmasının yeridir, her yıl burada düzenlenen güzellik yarışmasını da canlandırarak turizmin hizmetine sokmak istiyoruz. Bu konuda ÇTSO’nun desteğini talep ediyoruz” dedi.

ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan da tanıtım konusunda güzellik yarışmasının canlandırılması gerektiğini söyleyerek, “Bu organizasyon konusunda ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. ÇTSO’nun Kongre ve Fuar Merkezin’ndeki salonları böyle bir yarışma için tahsis edebiliriz. Ayrıca, Bayramiç’in tarımsal potansiyelini değerlendirme konusunda da, Odamızın çalışmalarını sürdürdüğü Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi konusunda da işbirliğine hazırız” diye konuştu.

Daha sonra Bayramiç Kaymakamı Kemal Kızılkaya ziyaret edildi. ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, buraya yaptığı konuşmada, üyelerle daha çok temas etme adına ilçe ziyaretlerinde bulunduklarını ve bu vesileyle Kaymakam Kızılkaya’yı ziyaret ettiklerini ifade etti.

Bayramiç Kaymakamı Kızılkaya da, Kaz Dağlarını’nın eteğindeki Bayramiç’in Çanakkale’nin biraz arka bahçesi gibi olduğunu ve tarım, hayvancılık konusunda gizli bir potansiyeli olduğunu vurguladı. Kızılkaya, “Bayramiç hak ettiğinden daha azını alan bir ilçemiz. En büyük sorunumuz iş ve aş. İnsanları burada tutup iş sahibi yapabilirsek, canlanacak. Ancak şimdilik dışarıya göç var. Yatırım yapılan ilçelerin nasıl canlandığını görüyoruz. Bayramiç’in de böyle bir beklentisi var. ÇTSO’nun da bu anlamda büyük katkısı olacaktır. Sizlerin küçük ve orta boy işletmelerin yanında olduğunu görmesi moral motivasyon olacaktır. Bayramiç’in ÇTSO’nun rehberliğine ihtiyacı vardır” diye konuştu.

BAYRAMİÇLİ ÜYELERLE BİR ARAYA GELİNDİ

Ziyaretlerin ardından Bayramiçli üyelerle yemekli toplantıya geçildi. Toplantıya ÇTSO yönetimiyle birlikte Bayramiç Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Ezine Kaymakamı Ali Fuat Atik ve yaklaşık 75 Bayramiçli ÇTSO üyesi katıldı.

ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, yaptığı konuşmada Bayramiçli üyelere “hoş geldiniz” diyerek, “Odanın üyelerine dokunan, temas eden sorunlarını yerinde dinleyen bir yönetim anlayışıyla Bayramiç’ geldik. Bayramiç’i sonuna kadar destekliyoruz. Ne sorunlarınız, sıkıntılarınız varsa onları paylaşmaya, dinlemeye geldik. Oda olarak her türlü işbirliğine açığız” diye konuştu.

Bayramiç Kaymakamı Kızılkaya ise, ÇTSO yönetimini ağırlamanın Bayramiçlilere moral olduğunu belirterek, “Bayramiç ekonomisini canlandıracak, yeni yatırımların çekilmesini sağlayacak en önemli unsurlardan biri ÇTSO desteği olacaktır” dedi.

Yemekli toplantı, üyelerin sorunlarını aktarması ve ÇTSO yöneticileriyle sohbetleri ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir