ÇTSO’da Kış Lastiği Zorunluluğu Toplantısı

ÇTSO’da Kış Lastiği Zorunluluğu Toplantısı
28 Aralık 2012

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğine göre, yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara 01 Aralık – 01 Nisan tarihleri arasında takma zorunluluğu getirilen kış lastiği konusunda bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

ÇTSO’nun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri uygulama hakkında bilgi verdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan ÇTSO Başkan Yardımcısı Kemal Karakaş, 8 Kasım tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik gereği, ticari araçlara 01 Aralık – 01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu; “Lastik temininden kaynaklanan problemlerin giderilmesi, uygulama ile ilgili bilincin artırılması yönünden ertelenmesi gerektiği yönünde üyelerimizden gelen yoğun talep üzerine konu Odamız tarafından ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne iletildi ve TOBB tarafından da ilgili Bakanlığa iletilmiştir”. Karakaş, kış lastiği uygulaması ile ilgili olarak gerek tedarikten kaynaklanan problemler, gerekse yeterli bilincin oluşmamış olması gibi gerekçelerden dolayı yumuşak bir geçiş olmasının daha iyi olacağını da sözlerine ekledi.

İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu da konuşmasında, Türkiye’de ve Çanakkale’de araç sayısının hızla arttığını, Çanakkale’de park sorunu yaşandığını vurgulayarak, “Çabalar gösteriliyor ama bunlar yeterli değil” dedi. 2012 yılında 27 Aralık’a kadar Çanakkale’de 1.619 trafik kazası yaşandığını ve bu kazalarda 16 vatandaşın yaşamını kaybettiğini, 1.343 vatandaşın yaralandığını ve 6 milyon 870 bin lira parasal kayıp yaşandığını belirten Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, yapılan denetimlerle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Bugüne dek 183 bin 839 adet araca denetim yapıldı. 5.504 araç trafikten men edilirken, 2.533 sürücü mahkemeye sevk edildi. 702 sürücüye alkollü araç kullanmaktan cezai işlem uygulanırken, 34 bin 631 araca trafik cezası yazıldı.”

Daha sonra kürsüye gelen Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi Müdür Yardımcısı Tuğrul Türk, kış lastiklerinin kullanımı hakkında bilgi verdi ve Kış Lastiği Yönetmeliğini ayrıntılı olarak anlattı. Kış lastiği temininde sorunlar yaşandığının farkında olduklarını ancak kendilerinin uygulayıcı olmalarından dolayı sorunlar olsa da “size ceza yazmayız” diyemeyeceklerini ifade ede Tuğrul Türk, “Denetim yaptığımızda bu yönetmeliği uygulamak zorundayız. Ancak geçiş döneminde özellikle il merkezinde daha hoşgörülü olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Toplantıya İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu ve şube müdürleri ile ÇTSO Başkan Yardımcısı Kemal Karakaş, oda üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir