ÇTSO’ya Sayısal Takograf Kartlarını Verme Yetkisi

03 Ekim 2014

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalanan protokol kapsamında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası sayısal takograf kartlarının verilmesi konusunda yetkilendirildi.

Taşımacılıkta büyük öneme sahip olan sayısal takograf kartları konusunda TOBB ile ÇTSO arasında da bir protokol imzalandığını belirten ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, sayısal takograf kartlarının çok kısa bir süre içinde Oda tarafından verilmeye başlanacağını ifade etti. ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, “Bazı büyükşehirlerdeki Odalara bile verilmeyen yetkinin Odamıza verilmesi ile birlikte taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz başka illere giderek zaman ve iş kaybına uğramayacaklar. Odamızca yapılan girişim sonucunda sayısal takograf kartları çok kısa bir süre içerisinde Odamız tarafından verilmeye başlanacaktır” diye konuştu.

ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Bilindiği gibi Ülkemizin de taraf olduğu ‘Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR)’ kapsamında getirilen sayısal takograf uygulaması, 2010 yılında yürürlüğe girmiş ve ulusal otorite olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TOBB arasında protokol imzalanmıştı. Bu protokol ile sistem içerisinde kullanılacak olan sürücü, şirket, servis ve denetim kartlarının sertifikalandırılarak kişiselleştirilmek suretiyle sahiplerine ulaştırılması hususunda TOBB yetkilendirilmiştir.
Takograf cihazı karayolu araçlarının hareketinin ve sürücülerinin belli çalışma sürelerinin detaylarını otomatik veya yarı otomatik olarak göstermek ve kaydetmek için karayoluyla taşımacılık yapan araçlara monte edilmesi tasarlanan kayıt cihazıdır.
Araç kullanım sürelerini, araç hızını, Kanunun belirttiği sınırlar içinde aracın kullanımını denetleyen takograf cihazı denetlediği kayıtları da hafızasında tutuyor ve hafızasındaki kayıtları grafik veya yazılı rapor olarak verebiliyor.
Sayısal takograf uygulaması ile,profesyonel sürücülerin davranış ve faaliyetlerine ilişkin daha fazla ve güvenilir veri toplayarak, karayolu güvenliğinin artırılması amaçlanmaktadır.
Avrupa Birliği’nde de 1 Mayıs 2006’dan beri tüm yeni kayıt olmuş araçlarda zorunlu olan sistem ülkemiz gibi AETR anlaşmasına taraf olan ülkelerde ise 2010 Haziran ayından itibaren zorunlu hale gelmiştir. Bu tarihten sonra tescil edilen 3,5 ton ve daha fazla eşya taşıyan araçlar ile sürücü dahil 9 ve daha fazla yolcu taşıyan araçlara uygulanmaktadır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir