Cumhuriyet Gazetesi Çizeri İsmail Gülgeç, Eceabat’ın Kocadere Köyü’nde Toprağa Verilecek

16 Şubat 2011

Geçirdiği ani kalp krizi sonrası 7 Şubat’ta İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan İsmail Gülgeç dün gece hayatını kaybetti.

Yarın sabah saat 10:00’da Cumhuriyet Gazetesi önünde düzenlenecek törenden sonra Gülgeç’in naaşı Çanakkale Eceabat ilçesi Kocadere köyünde toprağa verilecek.

İsmail Gülgeç son olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde “Hayvanlar” çizgi bantını çiziyordu.

1947?de Gaziantep’te doğan İsmail Gülgeç ilköğrenimi sırasında geçirdiği hastalık nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Sonraki yıllarda kendi kendini yetiştirmeye çalıştı, karikatüre yöneldi.

İlk çizgileri 1968’lerde Yeni İzmir gazetesinde yayınlandı. Daha sonra Demokrat İzmir, Ege Ekspres, Devir, Milliyet gazetelerinde çizen Gülgeç’in Milliyet Çocuk dergisinde yayınladığı “Ormangiller” adlı karikatür-bantı geniş bir ilgi uyandırdı.

1979’da yayınlanan İnce memed resimli romanı (Yaşar Kemal’in yapıtıyla birlikte) yurt dışında da yayınlandı. 1980’lerde Cumhuriyet gazetesinde çizmeye başlayan Gülgeç, “Memo” adlı dizisinde tarihsel olaylardan esinlenirken “İnsanlar” adlı dizisinde günlük yaşantıdan görüntüler verdi.

“Hayvanlar” adlı dizisinde de güncel, toplumsal olayları değişik bir bakış açısı içinde vermeye çalıştı. Gülgeç, Milliyet?in haftalık mizah eki Kirpi’de de çizdi.

Sanatçı, Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat/Çiçekçi’nin Ölümü (2005-Ekim)” isimli kitabını çizgi-roman olarak resimledi. Gülgeç, şarkıcı Nazan Öncel?in “7’n Bitirdin” isimli albüm kartoneti için 12 şarkıya 12 karikatür çizdi.

İsmail Gülgeç, 1988, 1989 ve 1991 yıllarında Karikatürcüler Derneği Başkanı olarak görev yaptı.

Evrensel, Birgün, Bianet’te de çizgileri yayımlanan İsmail Gülgeç son olarak Cumhuriyet gazetesinde “Hayvanlar” çizgi bantını çiziyordu.

[Kaynak: NTVMSNBC]

Yorumlar...
  • Hasan GOGUS Jn Uls Yd Sb Tgm (95/37) Ziraat Yuk Muhendisi, Agronomist ve Peyzaj Mimari
    20/02/2011 01:07

    Teyzem oglu olarak Engelli oldugunu kabul etmeden egelsiz kisilerin basarisindan daha basarili oldugunu bilmekle son derece gurur duyuyorum. Ismail vatanini, milletini seven cok candan ve samimi bir aile ferdimiz olarak kendisi ile iftihar ediyoruz. Malasef ben yurt disinda hasyatimi kazanmak zorunda oldugum icin 41 sene birbirimizi goremedik ama her zaman o gecirdigimiz guzel gunleri hatirladik. Tanridan kendisine rahmet diler ve mekaninin cennet olduguna inaniyorum. Allah geride kalan esi (Ayca), agabeysi (Abdullah) ve ablasina (Saadet) sabir versin.

  • Ş.ODABAŞI
    17/02/2011 15:34

    O harika bir karikatüristti. Klozet Faresi yetim kaldı. Özgün çizgileri asla unutulmayacak.Allah rahmet eylesin.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir